Yangının bilançosu ağır!

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

Zonguldak'ta 133 orman yangınında 95 bin 212 hektar alan zarar gördü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü Koruma Şube Müdürü Turgut Gül, bu yıl sorumluluk alanlarındaki ormanlık bölgelerde çıkan 133 yangında 95 bin 212 hektar ormanlık alanın zarar gördüğünü söyledi. Gül, yangının çok olmasına rağmen zararın az olduğunu belirterek, "Yangına anında müdahale ve edindiğimiz tecrübeler sayesinde orman yangınlarındaki zararı asgariye indirdik" dedi.

Personel eğitimine büyük önem verdiklerini kaydeden Gül, bunun sonucu olarak da eğitim ile tecrübeyi birleştirip yangınla mücadelede mesafe katettiklerini söyledi. Gül, şöyle devam etti: "Bu yıl, orman yangınları açısından sıkıntılı bir dönem olarak kayıtlarımıza geçti. 133 adet orman yangınına karşılık 95,212 hektar ormanlık alan zarar gördü. Yangın adedi olarak çok olmasına karşılık yanan ve zarar gören ormanlık alanın az oluşu iyi bir neticedir. Geçtiğimiz yıllarda meydana gelen büyük yangınlardan dolayı edindiğimiz acı tecrübe neticesi eksik yönlerimizi ve eğitimimizi geliştirerek en kısa sürede yangına müdahale edebilmekteyiz. Zaten yangına en çabuk şekilde müdahale edebilmek deneyimli ve fedakar personelle bu işi gerçekleştirmek bizi yangınlarla savaşta başarıya ulaştırmaktadır."

En fazla orman yangınına Karabük bölgesinde rastlandığını hatırlatan Gül, "Bu sebeple Karabük İşletmesi'ne 1 helikopter ve 16 kişilik ilk müdahale timi ile 2 arazöz ekibi daha oluşturarak güçlendirdik. Bunun semerelerini de bu yıl Ağustos ayında meydana gelen Bartın-Ulus, Karabük, Kastamonu-Samatlar, Çankırı-Ilgaz, Kurşunlu, Ankara, Bolu, Mudurnu yangınlarına yapılan müdahalelerle kanıtladık. Şu anda sahip olduğumuz bu ekip, ülkemizde mevcut ekiplerin içinde en iyisi konumundadır." dedi.

Orman yangınlarının büyük çoğunluğunun insan kaynaklı olduğuna dikkat çeken Gül, orman yangınları konusunda vatandaşlara büyük iş düştüğünü belirterek, "Bahçe ve ot temizliği, çoban ateşleri, piknik, sigara, gelişigüzel ormana atılmış cam-şişe kırıkları, enerji nakil hatlarının kopması ve yıldırım düşmesini yangınların oluşmasına neden olarak sıralayabiliriz. Bu yangınlarla mücadelede şu ana kadar 868 bin YTL harcandı. Bunun 760 bin YTL'si helikopter kirasıdır. Ayrıca 480 bin YTL'lik orman zararı da söz konusudur. Vatandaşlarımızdan bizim isteğimiz, orman kenarlarında ve içinde gelişi güzel ateş yakmamaları, tescilli piknik yerlerinin haricinde kalan ormanlık alanlarda özellikle çam ormanlarının olduğu alanlarda piknik yapmamaları, sigara izmariti atmamaları, çöplerini özellikle şişe ve camları, pet şişeleri gelişigüzel ormanlara atmamaları, bahçe temizliği ve anız maksatlı ateş yakmaktan kaçınmalarını istiyoruz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious