Yangının büyümesi için 5 dakika yeter!

Yangının büyümesi için 5 dakika yeter!.5797
  • Giriş : 17.02.2006 / 00:00:00

Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Yüksekokulu'nda düzenlenen "Yangın Eğitimi" seminerinde okul personeline önce teorik eğitim verildi, daha sonra yangın söndürme tatbikatı yaptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yangın sırasında paniğe kapılmanın, kargaşa çıkartmanın çok büyük bir hata olduğunu belirten Karaca, toplumun yangın esnasında ne yapması gerektiğini bilmediğini söyledi. Yangının çıkması ve büyümesi için 5 dakikanın yeterli olduğunu kaydeden Karaca, "Yangın, hiç tahmin etmediğiniz bir yerde çıkıp anında büyüyebilir. Yangın sırasında müdahale etmeye çalışmak son derece yanlıştır, çünkü duman öldürebilir. Ayrıca yangının çıktığı yerde ayakta duran insan daha çabuk ölür. Bu yüzden yere yatarak veya emekleyerek olay yerinden çıkılması gereklidir." dedi.

En çok korkulan yangın türünün bodrum katında çıkıp üst katlara doğru ilerleyen olduğunun altını çizen uzman Karaca, Türkiye'de yangınların en çok sigara ve elektrik kontağından çıktığını ifade etti.

İnsanların toplu olarak yaşadığı yerlerin tek çıkışlı olmasının da tehlikeli olduğuna dikkat çeken Ömer Karaca, "İnsanların yoğun olduğu mekanlarda yangın söndürme tüpleri, çıkış yerine yakın ve kolay ulaşılabilir olmalıdır. Depolarda yanıcı maddeler yan yana konulmamalıdır. Yangın dolaplarının önünü kapatmak son derece yanlıştır. Ayrıca acil çıkış kapıları kilitlenmemeli ve acil çıkış koridorları boş tutulmalıdır." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious