Yangının çıkmasında ırkçılığın etkili olduğu açıklandı

Yangının çıkmasında ırkçılığın etkili olduğu açıklandı.18367
  • Giriş : 15.03.2008 / 08:56:00

9 Türk'ün ölümüne sebep olan yangının çıkış sebebinin 'ırkçılık' olduğu görüşüne varıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Almanya'nın Lud§igshafen kentinde 5'i çocuk 9 Türk'ün ölümüne neden olan yangının ardından, ülkede incelemeler yapan Meclis İnsan Hakları Alt Komisyonu, yangının çıkmasında 'ırkçılığın' etkili olduğu görüşüne varıldı.

Almanya Ludwigshafen'da 9 Türk'ün ölümüne neden olan yangının ardından, ülkede incelemele yapan Meclis İnsan Hakları Alt Komisyonu, yangının açıkmasında 'ırkçılığın' etkili olduğu görüşüne vardı.

Alt komisyon, Almanya'daki Türklerin sorunları ve yangınla ilgili araştırma yaptı ve bir rapor hazırladı. Komisyonun raporunda, “Yangının çıkmasında 'ırkçılığın' etkili olduğu izlenimi edinildi” ifadesi yer aldı.

Raporda ayrıca, göç yasasının yarattığı sıkıntılara da dikkat çekildi ve yasanın insan haklarına aykırı olduğu vurgulandı. İnsan Hakları Komisyonu, Almanya'da son olarak bir Türk gencinin öldürülmesiyle ilgili de Federal Almanya Meclisi İnsan Hakları Komisyonu'ndan bilgi istenmesine karar verdi.

9 TÜRK VATANDAŞI HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Almanya'nın Ludwigshafen kentinde, Türklerin yaşadığı bir binada 3 Şubat 2008 tarihinde yangın çıkmış ve 5'i çocuk 9 Türk vatandaşı hayatını kaybetmişti. Medine Kaplan (48), kızı Belma Özkaplı (22), torunu İlyas Çağlar, hamile Hülya Kaplan (31) kızları Karanfil (4) ve Dilara Kaplan (11), Döne Kaplan (21) ile çocukları Kamil (3) ve Kenan Kaplan (2). Yangının sebebini araştırmakla görevlendirilen Frankenthal Savcısı Lothar Liebig 4 Mart'ta yaptığı basın toplantısında, olay yerinde yanıcı madde izine rastlanmadığını belirterek, “Yangın büyük olasılıkla yabancı düşmanı ya da kundaklama olayı değil” demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious