Yangınla ortaya çıkan gerçek

Yangınla ortaya çıkan gerçek.6548
  • Giriş : 15.09.2006 / 00:00:00

Bursa’nın Karacabey ilçesinde dünkü orman yangınında helikopterin, alevler üzerine bıraktığı suyun simsiyah olması gözleri Nilüfer deresine çevirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Karacabey’deki orman yangınında 30 hektarlık ormanlık alan yok olurken yangın söndürme çalışmasına katılan 4 helikopter, suyu Nilüfer Deresi’nden alınca acı gerçek ortaya çıktı. Alevlerin üzerine bırakılan suyun simsiyah olması köylülerin aylardır mücadelesini verdiği Nilüfer Deresi’ni gündeme getirdi. Bursalı sanayi kuruluşların atıklarının döküldüğü Nilüfer Deresi’nin Karacabey Ovası’nın en önemli sulama kanallarından biri olduğunu söyleyen Bayramdere Köy Muhtarı Arslan Bay; "Burda daha önce tatlı su balığı tutar sofralarımızda afiyetle yerdik. Ama son yıllarda sanayicilerin bilinçsizce döktükleri kimyasal maddeler nedeniyle dere siyah akar hale geldi. Bu dereden akan su, tarlalardaki meyve ve sebzelerin sulanmasında kullanılıyor. Daha da acısı bu dereden akan su Yeniköy civarında denize dökülüyor. Sahillerimiz kirlendi. Denize giremez hale geldik. Yetkililer buna bir çözüm bulmalı. Kanserojen madde içerdiği belirtilen sudan birçok üretici yararlanıyor. Acı gerçeği sizler de orman yangınında gördünüz. Alevlerin üzerine simsiyah su döküldü" dedi.

Özellikle merkez Nilüfer ilçesindeki organize sanayi bölgesindeki sanayi kuruluşlarının bazılarının kimyasal atıklarının boşalttığı derenin siyaha büründüğünü anlatan köy sakinleri, Karacabey Ovası’nın Türkiye’nin en önemli sebze ve meyve üretim merkezi konumunda olduğuna dikkat çekti. Köy sakinleri; "Artık yeter, yetkililer sesimizi duysun, bu dere temizlenmeli. Ailemize bu dereden sulanan ürünleri yedirmek istemiyoruz. Büyükşehir Belediyesi ve ilgili yerlere defalarca dilekçe yazdık. Henüz bir çözüm alamadık" diye konuştular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious