Yangınlara yenileri ekleniyor

Yangınlara yenileri ekleniyor.7394
  • Giriş : 21.08.2006 / 00:00:00

Adana'da çıkan yangından ilk belirlemelere göre 50 hektar alanda zarara meydana geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adana Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz, yaklaşık 3 saat önce henüz belirlenemeyen nedenle merkez Yüreğir ilçesine bağlı Eyci Uşağı ve Hocalı köyü sınırlarında çıkan yangına, biri Kahramanmaraş'tan gelen 2 helikopter, 24 arasöz ve çevre belediyelerin itfaiye ekiplerinin takviyesiyle müdahale ettiklerini bildirdi.

Yılmaz, yangının, ilk belirlemelere göre 50 hektar ormanlık alanda zarara yol açtığını ve rüzgarın da etkisiyle yayıldığını belirtti.

Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki yangın dolayısıyla havadan destek alamadıklarını ifade eden Yılmaz, "şu an 2 helikopterle müdahalede bulunuyoruz.

Kahramanmaraş ve Mersin'den takviye istedik.Yoğun çaba gösteriyoruz. Yangını kontrol altına alma çalışmalarımız sürüyor" dedi.Bu arada, Hocalı köyü yakınlarında, orman alanında otlatılan keçi sürüsün yangın sırasında telef olduğu öğrenildi.

BODRUM MUMCULAR'DA DA YANGIN ÇIKTI

Öte yandan Bodrum'un Mumcular beldesinde de orman yangını çıktığı bildirildi.

Mumcular Barajı'nın 3 kilometre yakınında henüz belirlenemeyen bir nedenle orman yangını çıktı.

Orman yangınına 5 arazözle 70 yangın söndürme işçisi karadan müdahale ederken, havadan da 3 helikopter söndürme çalışmalarına destek veriyor.

Havadan yapılan söndürme çalışmalarında helikopterler Mumcular Barajı'ndan aldıkları su ile orman yangınına müdahale ediyorlar.

MANAVGAT'TA 15 HEKTARLIK ALAN ZARAR GÖRDÜ

Antalya'nın Manavgat ilçesinde sabah saatlerinde başlayan orman yangını kontrol altına alındı. Yangında 15 hektar alan zarar gördü.

Orman Bölge Müdürü Ahmet Gedikağaoğlu, Manavgat'ta yangın bölgesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Bucakşıhlar ve Dikmen köyü sınırında çıkan ve Sarılar beldesini de etkileyen orman yangınında 15 hektar alanın tahrip olduğunu bildirdi.

Yangının kontrol altına alındığını belirten Gedikağaoğlu, yangında, Dikmen köyündeki evlere ait bahçelerin zarar gördüğünü ifade etti.

Dikmen köyünde bazı mahallelerin boşaltıldığını vurgulayan Gedikağaoğlu, "Evler zarar görmeden yangın kontrol altına alındı" dedi.

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel de Orman Bölge Müdürlüğüne ait bir helikopterle yangın alanında havadan incelemelerde bulundu.

MUĞLA'NIN MİLAS İLÇESİNDE ORMAN YANGINI


Muğla'nın Milas ilçesinde orman yangını çıktı.Yangın söndürme çalışmalarına 5 helikopter ve orman işçileri katılıyor.

Muğla'nın Milas ilçesinin Kısırlar köyü mevkiinde orman yangını çıktı. Yangın söndürme çalışmalarına Muğla ve Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğüne ait 5 yangın söndürme helikopteri ve orman işçileri ile çok sayıda arazöz katılıyor.

Muğla'nın Bodrum ilçesinin Mumcular beldesinde çıkan orman yangını ise devam ediyor.

HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Antalya'da ortalama sıcaklığın 46 dereceye ulaştığını belirterek, "Bu hava şartlarında herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesini istiyoruz" dedi.

Vali Alaaddin Yüksel, Manavgat'taki yangın bölgesinde helikopterle havadan incelemelerde bulundu.Yüksel, inceleme gezisinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, olumsuz hava koşulları nedeniyle orman yangınları yaşanabileceği yönünde kamuoyunun geçen perşembe günü uyarıldığını hatırlattı.

Şu anda Antalya'da ortalama sıcaklığın 46 derece, nem oranının da yüzde 10'lar seviyesinde olduğunu belirten Vali Yüksel, "Şu saatlerde nem oranı yüzde 40'lara çıktı.Bu da hissedilen sıcaklığı 3-5 derece daha artırır.O bakımdan vatandaşlarımızın mangalla, sigarayla ormana girmemelerini rica ediyoruz.Bu hava şartlarında herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesini istiyoruz" dedi.

"YANGINLARIN SEBEBİ ARAŞTIRILACAK"

Vali Alaaddin Yüksel, Antalya'da haftasonu yaşanan yaklaşık 10 yangının, yıldırım düşmesi sonucu meydana geldiğini dile getirdi.

Orman yangını riskinin hafta boyunca süreceğine dikkati çeken Yüksel, şöyle konuştu:

"Hiç kuşku yok ki bu yangınların sebebini hassasiyetle araştıracağız.Bu hafta boyunca sıcaklıklar artacak.Hafta sonuna kadar bölgede izinli girilen alanlara dahil asla ateşle girmeyin.Araçlarıyla seyahat eden vatandaşlar araçlarından sigara atmasınlar, hatta sık sık mola vererek kendilerini ve araçlarını dinlendirerek, seyahat etsinler.Bu bölgede yaşayan insanlar da hiçbir şekilde ateş yakmasınlar."

Vali Yüksel, Kaş'ın Kasaba köyü yakınlarında Kıbrısçık kanyonundaki yangının yıldırım düşmesi sonucu meydana geldiğini, bu yangının iki gündür devam ettiğini kaydetti.

Yangının girift ve dar bir alanda devam etmesi nedeniyle ekiplerin zor şartlarda çalıştığına dikkati çeken Yüksel, bölgede havadan incelemelerde bulunduğunu, ancak bugünkü şartlarda yapılabilecek herşeyin yapıldığını gördüğünü bildirdi.Yüksel, "Kaş'ta 2 helikopter, 30 arazöz ve 120 personel bu saat itibariyle çalışma yapıyor.Yangın ekiplerimiz tarafından kontrol altına alındı, ancak henüz söndürülemedi" dedi.

10 HEKTARIN ÜZERİNDE ALAN YANDI

Manavgat'ta sabah saatlerinde birkaç yerde aynı anda meydana gelen yangında da yaklaşık 80 hanenin can ve mal güvenliği açısından boşaltıldığını belirten Yüksel, bu yangının da kontrol altına alındığını ifade etti.

Ailelerin evlerine dönmeye başladığını dile getiren Vali Yüksel, "Orman teşkilatı, son derece can siperhane çalışıp yerinde müdahalelerde bulunarak çok büyüyebilecek bu yangını iki saat gibi bir sürede kontrol altına aldı" diye konuştu.

Manavgat'ta yangınla mücadelesindeki başarısından dolayı orman teşkilatını da kutlayan Yüksel, ekiplerin yangını yaklaşık iki saat içinde kontrol altına aldığını belirtti.Aksi halde yangının tehlike arzedebilecek boyutlara ulaşabileceğini dile getiren Yüksel, "Yangına 4 helikopter, bir yangın söndürme uçağı, çok sayıda iş makinesi ve 250 kişilik ekip müdahale etti.

Tüm gayret ve çalışmalarımıza rağmen, büyük bölümü meyve bahçesi olmak üzere 10 hektarın üzerinde alan yandı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious