Yangınlarda son durum

Yangınlarda son durum.10646
  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Antalya'nın Kaş ilçesindeki orman yangınında beşinci güne girildi, ancak yangın hala kontrol altına alınamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çevre ve Orman Bakanlığı, Kaş'taki orman yangının 300, Muğla'nın Milas ilçesindeki orman yangının ise 700 hektarlık alanda etkili olduğunu bildirdi.

Bodrum ve Milas'taki incelemelerinin ardından helikopterle Kaş'a gelen Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, piknikçilere seslenerek, ''köylümüz, piknikçimiz, kadınımız, erkeğimiz, çiftçimiz herkesin dikkatli olması gerekiyor. Piknikçiler, Allah aşkına piknik için ormana gitmeyin. Sigaranızı, izmaritinizi, meşrubat ya da içki şişelerinizi gelişi güzel ormana fırlatmayın'' dedi.

Pepe, Kaş'ta arazinin farklı yapısı nedeniyle 'müdahalesi gerçekten zor bir yangın olduğunu' dile getirdi.

Orman yangınlarında insan kusuru ve kastının yüzde 90-95 oranında olduğuna dikkat çeken Pepe, buna karşın Kaş'taki yangının yıldırım düşmesi sonucu meydana geldiğini belirtti.

'SABOTAJ MI?' SORUSU

Anavatan Partisi Muğla Milletvekili Hasan Özyer, son günlerde artan orman yangınlarının bölücü örgütü üyeleri ve bir komşu ülke tarafından çıkartıldığı yönündeki iddiaların doğru olup olmadığını sordu.

Özyer, Bakan Pepe tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde şu sorularının yanıtlanmasını istedi:

* ''Bülbül Dağı yangını sonrasında, 'yangınlar, bölücü örgüt militanları ve bir komşu ülkenin ajanları tarafından çıkartıldı' iddiaları ortaya atıldı. Bu iddialar doğru mudur?

* Papa'nın Türkiye ziyareti öncesinde Meryem Ana'nın mezarının bulunduğu Bülbül Dağı ve civarında beş ayrı noktada kasıtlı olarak yangın çıkartıldığı ve bunun sonucunda Türkiye'nin tanıtımının engellenmeye çalışıldığı iddiaları doğru mudur?

* Yangın mevsimi olarak da adlandırılan dönem başlamadan önce Bakanlık olarak istihbarat çalışması yaptırıyor musunuz?

* Güvenlik birimleriyle, önleyici anlamda işbirliği yapıyor musunuz?

* Bundan sonrası için yeni ekipman ve personel alınacak mı?


Bakan Pepe, Bodrum'daki yangınların terör örgütü üyeleri tarafından çıkarıldığına yönelik haberlere ilişkin olarak da, kendilerine bu yönde bir bilgi ulaşmadığını ve güvenlik güçlerinin yangınların çıkış nedeniyle ilgili soruşturmayı sürdürdüğünü söyledi.

Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde ağustos sonuna kadar izinler kaldırıldı, yangın riski yüksek bölgelere de piknik yasağı getirildi.

Bu arada TEMA Vakfı, Cumhuriyetin ilk yıllarından bugüne yaklaşık 72 bin orman yangınında 3 milyardan fazla ağacın kaybedildiğini bildirdi.

TEMA, Türkiye'de yılda ortalama 2 bin orman yangını çıktığını ve bu yangınların yüzde 94'üne insanların neden olduğunu kaydetti.

Milas:

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Milas İşletmesi Karacahisar Şefliği kızılçam ormanında 21 ağustosta çıkan orman yangını rüzgarın etkisiyle büyüdü.

Yangına, Orman Genel Müdürlüğüne ait 9 helikopter, 51 arazöz, 16 dozer, 600 orman yangını işçisi, 40 teknik eleman, 70 memur, 250 mükellef ile İstanbul'dan 1 amfibik uçak müdahale ediyor.

Rüzgarın çok şiddetli olması nedeniyle kontrol altına alınmasında güçlük yaşanan yangın, 700 hektarlık alanda etkili oluyor. Yangınları kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor.

Milas'ta zeytin ağaçlarının bulunduğu Sarıçay mevkiinde de zeytin ağaçlarının bulunduğu bölgede henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

Kısa sürede müdahale edilen yangın, kontrol altına alınarak büyümeden söndürüldü.

Bodrum:

Muğla'nın Bodrum ilçesinin Mumcular beldesinde çıkan ve yaklaşık 700 hektarlık tarım arazisi ve ormanlık alanda etkili olan yangın kontrol altına alındı.

Muğla Valisi Temel Koçaklar, orman yangınıyla ilgili bir kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Koçaklar, gözaltına alınan kişinin herhangi bir örgüt ile bağlantısının bulunmadığını belirterek, ''Bodrum'daki orman yangınıyla ilgili bir kişi gözaltına alındı. Bu kişi ifadesinin alınmasının ardından adliyeye çıkartıldı. Bize gelen bulgularda olayın terörle bir ilgisi yok. Bu konu çok yönlü bir şekilde araştırılmaya devam ediliyor'' dedi.

Çalışmalara katılan 9 helikopter, 2 uçak, 70'den fazla arazöz ve çok sayıda orman işçisinin gece boyunca devam eden çalışmaları sonucu yangın öğle saatlerinde kontrol altına aldı. Yangın söndürme ekipleri, yangının kontrol altına alınmasından sonra soğutma çalışmalarına başladı.

Yetkililer, yaklaşık 700 hektarlık tarım arazisi ve ormanlık alanda etkili olan ve şu anda kontrol altına alınan orman yangınının devam ettiği noktaların havadan tespit edildiğini ve kara ekiplerinin bu noktalara yönlendirildiğini bildirdi.

Yangının söndürüldüğü bölgelerde de iş makinelerince açılan yolları kullanan
arazözler ve orman işçileri, bu alanlarda soğutma çalışmalarını sürdürüyor.

Bu arada, dün akşam saatlerinde yangının yerleşim alanlarını tehdit ettiği Mazı köyü bölgesinde ise yangın tamamen kontrol altına alındı. Yangının yerleşim alanlarına yer yer 10 metreye kadar yaklaştığı gözlendi.

Yangının söndürülmesinde bölgeye 6 kilometre mesafede bulunan Mumcular Barajı önemli rol oynadı. Yangın söndürme ekipleri, barajdan aldıkları su sayesinde yangına kısa sürede müdahale etme şansı yakaladı.

Yangının etkili olduğu Mazı bölgesinde sahipleri tarafından emlakçılar aracılığıyla satışa çıkarılan çok sayıda zeytinlik de yanarak kullanılamaz hale geldi. Zeytinlikleri yanan vatandaşlar zararlarının karşılanmasını istiyor.

Kaş:

Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Kemer köyü Kıbrıs Deresi mevkiinde devam eden yangın beşinci gününe girdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'ne (AKOM) ait iki adet yangın söndürme uçağı bölgeye yönlendirildi.

Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan saat 09.00 itibariyle yapılan açıklamaya göre, Antalya Bölge Müdürlüğü Kaş Orman İşletme Müdürlüğü Kasaba Şefliği'nde 19 ağustosta çıkan orman yangını, arazinin sarp olması nedeniyle büyüyerek, 300 hektarlık alanda etkili oluyor.

Yangın söndürme çalışmalarına, Orman Genel Müdürlüğüne ait 5 helikopterle 55 arazöz, 15 dozer, 425 işçi, 20 teknik eleman, 50 memur ve 100 mükellef katılıyor.

Arazinin sarp ve kayalık olması nedeniyle yangını kontrol altına alma çalışmaları güçlükle sürdürülüyor. Yangına müdahale ederken hafif yaralanan iki yangın işçisi ise, yangın mahallinde, hafif yaralanan bir köylü ise hastanede tedavi edildi.

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, "bütün dikkatimizi ve kabiliyetimizi Kaş bölgesi için kullanacağız. Çok büyük hava ve kara müdahalesi yapılıyor. Yeni planlamalar yapılıyor. Yeni tedbirler aldık. 5 eylül tarihine kadar Antalya'daki mesire yerleri ve kamuya açık ormanlık alanlara girişler yasaklanmıştır. Ormanlık alanlarda turizm amaçlı yapılan cip safariler de tedbirler kapsamında durdurulmuştur. Antalyalılar'ı yangınlara karşı daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Devlet büyük bir güç kullanıyor. Yapılan tespitlerde bütün yangınlarda insan kusuru ön plana çıkıyor. Hassas günler yaşıyoruz. Ormanlar için büyük tahliye başlamıştır'' dedi.

Vali Yüksel, Antalya Kriz Yönetim Merkezi aracılığıyla tüm teknik ve personel imkanlarının Kaş'taki orman yangını için seferber edildiğini kaydetti.

Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu da, sabah saatlerinde çalışmalar için lehte olan rüzgarın öğle saatlerinde aleyhlerine dönmesi nedeniyle yangının genişlemesini sürdürdüğünü de belirtti.

Gece boyu karadan müdahalenin mümkün olmadığı yangına, güneşin doğmasıyla birlikte Antalya, Fethiye, Karabük, Adana ve Kahramanmaraş'tan gelen altı helikopterle başlandı.

Yangının, derinliği yer yer 700-800 metreyi bulan kanyonda etkili olması yüzünden yeterince alçalamayan helikopterlerin bugün, mümkün olabildiğince alçalarak, alevlere en yakın noktadan su atmaya başladıkları gözlendi.

Orman Bölge Müdür Yardımcısı Ali Rıza Çetin, 5 gündür devam eden yangın sonucu yaptıkları ilk tespitlere göre, tarım arazilerini de kapsayan yaklaşık 800 hektarlık alanın tahrip olduğunu söyledi.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin de öğle saatlerinde yangın bölgesine ulaşarak, çalışmaları yerinde incelemesi bekleniyor.

Tire ve Kuşadası:

Aydın Valisi Mustafa Malay, İzmir'in Tire ilçesinde başlayan ve Aydın'ın Kuşadası ilçesine kadar yayılan yangının çıkış nedeniyle ilgili olarak, ''yangının kasıtlı olarak çıkarılmış olma ihtimali kuvvetli ama tam net bir şey belli değil'' dedi.

Adana:

Adana Valiliği, orman yangınlarındaki artışı dikkate alarak piknik alanlarında ateş yakılmasını yasaklandı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre 23 ağustos-15 eylül tarihlerinin orman yangınlarının çıkabileceği en riskli dönemlerin olduğunu, bu nedenle belirtilen tarihlerde mesire alanlarında ateş yakılmasının yasaklandığı kaydedildi.

Antalya Çalkaya:

Antalya merkez ilçeye bağlı Çalkaya beldesi yakınlarında çıkan orman yangını söndürüldü. Çalkaya beldesinden Kundu turizm bölgesine ayrılan yol yakınlarında çıkan yangına ilk olarak vatandaşlar müdahale etti.

Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 5 arazöz, 2 dozer ve bir yer ekibinin bölgeye ulaşmasıyla yangın kısa sürede kontrol altına alınarak söndürüldü. Yangının, bir hektarlık bozuk çam ormanı alanına zarar verdiği bildirildi.

Bilecik:

Bilecik'in Gölpazarı ilçesinde çıkan yangında 1.5 hektar karaçam ormanı zarar gördü. Orman İşletme Müdürü Necdet Öztürk, Gözaçanlar köyü yakınlarında, henüz bilinmeyen bir nedenle çıkan orman yangınının 1.5 hektar alanda etkili olduğunu belirtti.

Öztürk, vatandaşlar, askerler ve itfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucu kontrol altına alınan yangının, Bilecik'in yanı sıra Bursa ve Sakarya'nın ilçelerinden gelen itfaiye ekipleri tarafından soğutma çalışmalarının da tamamlandığını kaydetti.

Soma, Yüreğir ve Nazilli:

Manisa'nın Soma, Adana'nın Yüreğir ve Aydın'ın Nazilli ilçesindeki yangınlar kontrol altına alındı. Yangınlarda 176 hektar ormanlık alan kül oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious