Yangınları PKK'ya bağlı TAK üstlendi

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

4 gündür Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde devam eden orman yangınlarının PKK terör örgütüne bağlı (TAK) üyeleri tarafından gerçekleştirildiği ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Örgüte bağlı TAK, ulusal değerlerine yapılan saldıranlara eylemleri ile aynı dilden cevap verdiklerini ve vermeye devam edecekleri şeklinde kin kustu. Kürdistan bölgesinde yapılan saldırılara karşılık olarak intikam ile cevap verdiklerini belirten örgüt, intikam çağrıları üzerine Türkiye üzerinde dumanlar yükseldiğini iddia etti.

Açıklamada Kürdistan olarak dile getirilen doğu illerinde ormanların yakıldığını ileri süren örgüt, bu ormanlara karşılık, İstanbul, Antalya, Bodrum, Muğla, İzmir, Çankırı, Kastamonu, Karaman, Balıkesir, Bolu, Amasya, Sakarya, Denizli, Karabük, Manisa, Çanakkale, Aydın illerindeki ormanların yakıldığı savunuldu.

Açıklamada, nasıl Tunceli, Bingöl, Şırnak, Hakkari, Diyarbakır ve Elazığ'taki ormanlar cam kırıkları, yoğun sıcaklar, piknik duyarsızlığı nedeniyle yanmıyorsa; Türkiye'de de yangınlar bu nedenlerle olmadığı ve eylemlerinin sonucu olduğu iddiası tekrarlandı.

Kürdistan'ı yakma politikası terk edilmediği sürece sabotaj eylemlerinin yanında, orman yakma eylemlerinin şiddetlenerek devam edeceği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious