'Yangınların yüzde 95'i insan kaynaklı'

'Yangınların yüzde 95'i insan kaynaklı'.10737
  • Giriş : 31.07.2007 / 00:11:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 17:36:30

Güney Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde binlerce hektar orman alanını tahrip eden yangınların yüzde 95'ine insan faktörünün neden olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), bu ay içinde çok sayıda orman yangını çıkan Güney Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde binlerce hektar orman alanını tahrip eden yangınların yüzde 95'ine insan faktörünün neden olduğunu bildirdi.

FAO'dan yapılan yazılı açıklamada, bu yaz rekor sıcaklıklar ile sert ve  kuru rüzgarların kuşattığı Akdeniz havzasında binlerce hektar orman alanının yandığı belirtildi.

FAO açıklamasında, "Bölgede, her yıl çıkan 50 bin yangın bir  milyon hektar orman ve makiliği tahrip ediyor. Bunların yüzde 95'ine  insan neden oluyor. Başlıca nedenleri sigara izmariti, mangal ve kamp  ateşi" denildi.

Birçok ülkenin yangınları önlemek için çeşitli planlar hazırladığını, ancak bunların pek azının yasal düzeyde uygulanma veya hayata geçme  şansı olduğunu belirten FAO, yükselen hava sıcaklıklarının yanı sıra  sosyo ekonomik gelişme, özellikle kırsal göçün, durumun ciddiyet  kazanmasına neden olduğunu vurguladı.


FAO ayrıca, kırsal göçle birlikte, kurumuş ve ömrü tükenmiş ağaçların ateş yakmak için veya yükseklerdeki otların hayvan beslemek amacıyla insanlar tarafından toplanmadığına işaret etti.

FAO açıklamasında, "Bu durum  ormanları yangınlara karşı özellikle savunmasız ve hassas kılıyor. Başka  bir deyişle yüksek derecede yanıcı hale getiriyor. Sonuçta yangın daha  zor kontrol altına alınır hale geliyor. Köylerde daha az insan yaşadıkça, yangınlar daha tehlikeli olmaya başlıyor" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious