Yangınlarla mücadele sürüyor

Yangınlarla mücadele sürüyor.10737
  • Giriş : 18.07.2007 / 14:29:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 17:02:32

Orman yangınlarının önü alınamıyor. Yangınlarda yüzlerce hektarlık ormanlık alan kül oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Osmaniye, Hatay, Mersin, Adana, Denizli, Uşak ve Antalya'da orman yangınları çıktı. Yangınlarda yüzlerce hektarlık ormanlık alan kül oldu.

Uşak: Devam ediyor
Uşak'a bağlı Paşacık Köyü yakınındaki ormanlık alanda yangın çıktı. Şiddetli rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangın nedeniyle köydeki bazı evler boşaltıldı.

Ekipler, Uşak ve çevre ilçelerden gelen itfaiye, 2 helikopter ve arazözlerle yangın söndürme çalışmasına başladı.

Denizli: Söndürüldü
Denizli'nin Bozkurt ilçesine bağlı Alikurt köyü Başçeşme mevkiindeki Karataş Dağı'nda orman yangını çıktı. Denizli Valisi Hasan Canpolat, yangının tamamen söndürüldüğünü belirtti.

Yangında yaklaşık 50 hektar genç orman alanının zarar gördüğünü ifade eden Canpolat, "Yangın büyük ihtimalle kasıt sonucu çıktı. Çünkü 4 ayrı yerde birden başlamış. Ayrıca gece çıkmış olması da kasıt ihtimalini artırıyor. Konuyla ilgili çok geniş çaplı bir soruşturma başlattık" dedi.

Yangına Denizli Orman Bölge Müdürlüğü ile çevre illerden gelen ekiplerin müdahale ettiğini ifade eden Canpolat, yangının soğutma çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Osmaniye: Kontrol altında
Osmaniye'de merkeze bağlı Kayalı köyüyakınlarında çıkan orman yangını kontrol altına alındı. Vali Zübeyir Kemelek,  3 ayrı bölgede çıkan orman yangınının 43 saat sonra kontrol altına alındığını kaydetti.

Vali Kemelek, arazinin sarp yapısı ve rüzgarın da etkili olması nedeniyle yangının güçlükle kontrol altına alındığını, havadan soğutma çalışmalarının sürdürüldüğünü belirtti.

Yangında yaklaşık 200 hektar kızılçam orman alanının tahrip olduğunu ifade eden Kemelek, söndürme çalışmalarında 2 helikopter, 1 uçak ve 26 arazöz ve 22 iş makinesi kullanıldığını, itfaiye ekipleri ve orman işçileri ile köylülerin söndürme çalışmalarına katıldığını söyledi.

Kükürtlük, Çağşak ve Fenk yaylalarında güvenlik nedeniyle tahliye işlemi yapıldığını hatırlatan Kemelek, burada yaşayanların artık evlerine dönebileceğini kaydetti.

Bölgede Osmaniye Jandarma Komutanlığı ekipleri geniş güvenlik önlem aldı, yangının nedeninin belirlenmesine çalışılıyor.

Adana: Söndürüldü
Adana'da da merkez Yüreğir ilçesine bağlı Menekşe köyünde, henüz belirlenemeyen bir nedenle orman yangını çıktı. Yangın, çevreye yayılmadan kısa sürede söndürüldü.

Yaklaşık 5 hektar orman alanının zarar gördüğü yangına müdahale eden bir arozözün alevlerin ortasında kalması sonucu sürücü Ahmet Kayar yaralandı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde tedaviye alınan Kayar'ın vücudunda 3'üncü derece yanıkların oluştuğu öğrenildi.


Adana'nın Kozan ilçesinde de anızlık alanda çıkan yangın kısa sürede söndürüldü ancak 5 dönümlük alan zarar gördü.

Hatay: Kontrol altında
Hatay'ın Yayladağı ilçesinde, gümrük kapısı yakınlarında 2 gündür devam eden orman yangın kontrol altına alındı, soğutma çalışmalarına başlandı.

Yetkililer, Suriye'de başlayan ve Yayladağı Gümrük Kapısı yakınlarında 200 hektar Kızılçam ormanının zarar görmesine neden olan yangının tamamen kontrol altına alındığını belirtti.

Antalya'dan gelen 2 uçak ve helikopterle havadan müdahalenin yangının kontrol altına alınmasına büyük katkı sağladığını ifade eden yetkililer, Suriye tarafındaki yangının sürdüğünü, çalışmalar kapsamında iş makinesi, araç ve gereç konusunda destek olunduğunu kaydetti.

Mersin-Silifke: Kontrol altında
Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Taşucu beldesi çıkışında, Bozyazı ilçesi Tekmen beldesi yakınlarındaki yangın kontrol altına alınırken, 100 hektarlık alan zarar gördü.

Arazinin sarp yapısı ve rüzgar nedeniyle müdahalede sıkıntı yaşanılan yangın tamamen kontrol altına alındı ve soğutma çalışmaları 7 helikopterle sürdürülüyor.

Yangına 2 uçak, 55 arozöz, 5 dozer, 200 yangın işçisi, 30 teknik eleman müdahale etti, alevler arasında kalan bir arozöz yandı.

Yangın nedeniyle bir süre ulaşıma kapanan Mersin-Antalya karayolunda ise trafik kontrollü olarak sağlanıyor.

Mersin-Anamur: Söndürüldü
Anamur'un Güleç Köyü yakınlarında dün akşam çıkan ve kontrol altına alındıktan sonra gece tekrar büyüyen yangının söndürüldü ve soğutma çalışmaları sürüyor.

Alaköprü mevkisi ve Bozyazı ilçesine bağlı Karaisalı köyündeki yangınlar ise tamamen söndürüldü.

Antalya-Manavgat: Kontrol altında
Antalya'nın Manavgat ilçesi Oymapınar beldesi, Igrıçlar Mahallesi mevkiinde ormanlık alanda başlayan yangın da rüzgar nedeniyle büyüdü.

00.30 dolaylarında başlayan yangına Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, Manavgat Orman İşletmesi ve çevre ilçelerden gelen ekipler ile bölgede yaşayan vatandaşlar müdahale etti ve yangın 3 saat sonra kontrol altına alındı.

Yangında, bölgede bulunan 3 ev boşaltıldı, 1 ev ise kısmen yandı.

Yangın bölgesine gelerek yetkililerle görüşen Manavgat Kaymakamı Fikret Dayıoğlu, hasar tespit çalışmalarının sabah saatlerinde yapılacağını söyledi. Ekiplerin, bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor.

Antalya-Akseki: Devam ediyor
Antalya'nın Akseki ilçesine bağlı Güçlüköy beldesi Arıtaş mevkiisinde de orman yangını çıktı.

Antalya Orman Bölge Müdürlüğü Basın Sözcüsü Aydoğan Türedi, gençleştirme sahasında başlayan yangına, Antalya'dan gönderilen 3 helikopterin anında müdahale ettiğini, 5 yangın söndürme uçağının da bölgeye gönderildiğini bildirdi.

Türedi, 6 arazözün yangın bölgesine ulaştığını, Orman Bölge Müdürlüğü ile çevre belediyelerden çok sayıda arazözün de sevk edildiğini kaydetti.

Yangının rüzgarın etkili olması yüzünden yayılma eğilimi gösterdiğine dikkat çeken Türedi, "Yangın tehlikeli bir sahada başladı. Kısa sürede etkin bir şekilde müdahale ettik. Umarım kısa sürede sonuç alacağız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious