Yanıkkapı, Galata Kulesi kadar değerli

Yanıkkapı, Galata Kulesi kadar değerli.6327
  • Giriş : 20.10.2006 / 00:00:00

Tarihi Mirası Koruma Vakfı Başkanı Sabit Osman Avcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yıkmakta kararsız kaldığı Yanıkkapı'nın, Galata Kulesi kadar değerli olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tarihi Mirası Koruma Vakfı Başkanı Sabit Osman Avcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın İstanbul Metrosu Köprüsü’nün inşaatı için yıkılması planlanan Şişhane'deki 700 yıllık Ceneviz surlarının ayakta kalan son kapısına ilişkin yaptığı, “Sadece o duvar projede sorun yaratıyor. O duvar tarihi midir, korunması gerekir mi, gerekmez mi, altından mı geçelim, nasıl geçelim?” sözlerine yanıt verdi.

Sabit Osman Avcı, Galata surları içinde üzerinde armasıyla kalan tek kapının Yanıkkapı olduğunu hatırlatarak, “Tarihi Mirası Koruma Vakfı olarak, üzerinde Aziz George'un haçlı armasının bulunduğu Yanıkkapı’nın 14. yüzyıldan kalan tarihi bir miras olduğunun altını çizmek istiyoruz” dedi.

Avcı, yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde metro inşaatını engellediğine ilişkin haberlerle basına yansıyan Yanıkkapı’nın daha önce de bölgede doğalgaz çalışması yapan İGDAŞ nedeniyle zarara uğradığını belirtti.

“İGDAŞ ÖNCE ZARAR VERDİ, SONRA RESTORASYONA SPONSOR OLDU”

İGDAŞ’ın “istemeden” verdiği zarar sonrasında, Tarihi Mirası Koruma Vakfı’nın hazırladığı restorasyon programına sponsor olduğunu hatırlatan Avcı, “Tarihi Mirası Koruma Vakfı, İstanbul Büyükşehir Belediye’sinden metro yapılırken, Galata Kulesi kadar değerli bu kapının mutlaka korunmasını istemektedir. Aksi takdirde yapılan tarihi yağmalamak olur” diye konuştu.

Avcı, Yanıkkapı’nın korunması için Yanıkkapı yakınındaki Arap Camii ve çevresini de içine alan, Galata Kulesi’ne kadar uzanan bölgeyi güzelleştirecek bir restorasyon çalışması yaptıklarını da sözlerine ekledi.

CENEVİZLİLER DÖNEMİNDEN AYAKTA KALAN SON KAPI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin metro köprüsü inşaatı için yıkıp yıkmamakta kararsız kaldığı “Yanıkkapı”, 14. yüzyıldan itibaren Galata bölgesinde hakim olan Cenevizlilerin Bizans döneminden kalma sur duvarlarını genişleterek oluşturdukları 12 kapı içinde ayakta kalan son kapı olarak biliniyor.

UZMANLAR: YANIKKAPI, GALATA KULESİ KADAR DEĞERLİ

Galata'nın surlarının büyük kısmı, 1864’te gerçekleştirilen imar faaliyetleri sırasında yıkılırken, yalnızca Yanıkkapı’nın ayakta kalmayı başardığını belirtiliyor. Kapının üzerinde Aziz George’un haçlı arması bulunuyor. Yanıkkapı’ya ilişkin araştırmalar yapan sanat tarihçileri, Yanıkkapı’nın Galata Kulesi ile eşdeğer bir tarihi öneme sahip olduğu fikrinde birleşiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious