'Yanıtları makuldü'

  • Giriş : 13.04.2007 / 00:00:00

Erdoğan'ın Büyükanıt yorumu: Yanıtları makuldü

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın açıklamalarını değerlendirirken, "Devlet adamı gibi makul cevaplar verdi. Olumluydu" dedi.

Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın basın toplantısı sırasında milletvekilleriyle toplantıdaydı. Büyükanıt'ın açıklamaları Erdoğan'a bilgi notuyla ulaştırıldı. Erdoğan'ın, bilgi notunu almadan önce şunları söylediği öğrenildi: "Arkadaşlar, ben fakirin Köşk diye bir derdi yok. Cumhurbaşkanı olayım, Başbakan olayım derdim yok. Benim derdim bu ülke, vatandaşların ağız tadıyla yaşadığı bir ülke olsun."
Erdoğan, bilgi notunu aldıktan sonra, bazı milletvekillerinin Büyükanıt'ın açıklamalarına dikkat çekmesi üzerine konuşmayla ilgili bir yorum yaptı. Milletvekillerinin, Büyükanıt'ın konuşması ve genel olarak içeriğinden önceden haberli olduğu izlenimini aldıkları Erdoğan, şöyle dedi: "Sayın Yaşar Büyükanıt gündemindeki konuları konuştu. Bazı gazeteciler sorularla tahrik etmeye, başka yöne çekmeye çalıştı. Ama o devlet adamı gibi makul cevaplar verdi. Kendi gündeminden çıkmadı. Olumluydu."
Erdoğan, bir milletvekilinin "Ben bir ay öncesine kadar Başbakan kalmanızı istiyordum, artık farklı düşünüyorum. CHP'nin çıkışlarından sonra Köşk'e çıkmanız zorunlu oldu" sözlerine müdahale etti. Erdoğan, "Böyle düşünmeyin. Bu tepki yanlış. Ama CHP bize daha makul yaklaşsaydı, uzlaşma imkânı da olabilirdi. Beni de bıraktı, AKP'li 354 kişiden hiçbiri olamaz noktasına getirdi. Bu saatten sonra bana hakaret eden adama uzlaşmaya gitsem ne olur?" diye konuştu.

Bir milletvekili, "Bunu cumhurbaşkanlığınız zamanında da yaparsınız. Anayasal yetkiniz var, Bakanlar Kurulu'na başkanlık edersiniz" dedi. Erdoğan'sa karşı çıkarak, şöyle dedi: "Bu olmaz. Cumhurbaşkanı olacak her kimse yemin ettiği günde vereceği ilk demeçte partisiyle olan bağlarını tümden kestiğini, artık 73 milyon vatandaşın hepsini kucaklayacağını ifade edecek. Bununla da kalmayacak, bunu ispat edecek."
"Onursal genel başkanımız olun" önerisine de Erdoğan, "Olmaz o iş" dedi. Erdoğan'ın aday olmamasını isteyen bazı vekiller gerekçelerini "Tahriklere kapılmayın. CHP, partimizi bitirmek için sizi Köşk'e göndermek istiyor" diye anlattı.

Erdoğan'ın önceki gün AKP'li vekillerle yaptığı görüşmedeyse Köşk seçimi sırasında 367 milletvekili bulunması tartışmalarını değerlendirdi. Erdoğan, "Bizim bu konuda hiçbir endişemiz yok. Ama diyelim ki Anayasa Mahkemesi seçimi iptal ettirdi. Ne olacak? Bu da belli. O zaman erken seçime gidilecek" dedi.

Son ana kadar bekleme sinyali
Erdoğan, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin genel kuruluna katıldıktan sonra soruları yanıtlarkense, "Bekleyeceğiz... Çünkü son müracaat biliyorsunuz 25 (Nisan), saat 24.00'tür" dedi. "Müracaat son saatte mi yapılacak?" sorusuna Erdoğan, "Bekleyeceğiz, belli olmaz" yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious