Yanlış antrenman sakatlayabilir

Yanlış antrenman sakatlayabilir.19734
  • Giriş : 25.04.2008 / 21:21:00

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Başkanlığı Uzman Fizyoterapisti Figen Özkan, yanlış bilgi ve yetersiz ısınmanın sporcularda sakatlığa neden olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Figen Özkan, profesyonel ve amatör spor branşlarında antrenmanın öneminin göz ardı edilmemesi gerektiğini kaydetti. Antrenmansız yapılan sporun, sporcu sağlığını olumsuz etkilediğini ifade eden Özkan, "Sakatlıklarda antrenör veya sporcunun bilgi eksikliği etkili olabiliyor. Yanlış bilgi ve yetersiz ısınma sporcularda sakatlığa neden oluyor" dedi.

Özellikle takım sporlarında ısınma hareketlerinin ayrı bir önem taşıdığını belirten Özkan, şunları söyledi:

"Merkeze her branştan çok sayıda sporcu geliyor. Bunlarla konuştuğumuzda spor yaptığı sırada sakatlandıklarını öğreniyoruz.

Müsabaka öncesi kasların yeterince ısınmaması ve esnememesi sakatlık nedenidir. Buna karşın kasların antrenman veya müsabaka sonrası yeterince soğumaması durumunda da aynı risk oluşur.

Bütün spor branşları için bu geçerlidir. Sakatlıklarda hava sıcaklığı ile soğuk, malzeme eksikliği ve bilinçsiz kullanım da etkilidir. Sporcu maç içinde ayakkabısını değiştiriyor, ancak bu ayakkabının ayağına uygun olmadığını sakatlanınca anlayabiliyor.

Öte yandan aşırı antrenman da sakatlanma nedenleri arasında yer alıyor. Diz, bacak gibi bölgelere aşırı yük biniyor ve kaslar zorlanınca yırtıklar oluşuyor.

Sporda sakatlanmaları en aza indirebilmek için eğitime ağırlık verilmeli. Sporcu, spor disiplinine uymalı. Sigara ve alkol gibi zararlı içeceklerden uzak durmalı. Geceyi dinlenerek geçirmeli. Yiyecek ve sıvı tüketimine dikkat etmeli. Çünkü bunlar da sakatlığı etkileyen faktörler arasında yer alıyor."

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious