Yanlış hesap Bağdat'dan döner

  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

Muş'ta köylüler, kanallara yanlış kod verilince 22 yıl boyunca sulama suyu alamamış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçim kaynağı tarım olan Arpayazı köylülerinin tarım arazilerini sulamaları için Köy Hizmetleri tarafından 1984 yılında 17 hektarı sulayabilecek kapasitede bir gölet yaptırıldı. Gölet ile birlikte köylülerin tarlalarına su götürülmesi için 18 kilometre uzunluğunda kanallar yapıldı.

Kanalların yapılmasına rağmen uzun yıllar sulama suyu alamayan köylüler durumu Valiliğe bildirdi. Vali İbrahim Özçimen ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Güngör, köylülerin müracaatları üzerine gölete giderek kanallarda inceleme yaptı. Teknik elemanlarla yapılan inceleme sonucu kanallara yanlış kod verilmesi nedeniyle gerekli eğimin sağlanamadığı ve kanalardaki suların araziye akıtılamadığı tespit edildi.

Köylüler, Köy Hizmetleri'ne durumu bildirdikleri halde 22 yıldır olaya kimsenin sahip çıkmadığını belirtirken, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından 123 bin YTL bedelle yeni kanallar yapımına başlandı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Güngör, Arpayazı ve Harman köylerindeki 17 bin hektarı sulayacak olan gölettin kanallarının yanlış kodlama sonucu suyun kanallardan araziye akıtılmadığını tespit ettiklerini, eski kanalların yıkılarak yeniden 8 bin 500 metre uzunluğunda kanal yapımına başlandığını, 1 ay içinde köylülere göletten 22 yıl sonra su verileceğini açıkladı.

Arpayazı köyü çiftçilerinden Mahmut Gizlenci ise, "22 yıl önce gölet yapılmış, ancak tarlamıza su akıtılmadı. Defalarca köylüler olarak müracaat ettik, bir sonuç alamadık. Şimdi yeni kanallar yapılıyor. Tarlamıza suyun akıtılması ile başta tütün ve pancar olmak üzere birçok ürün ekimi yapılarak kazancımızı sağlayacağız."diye konuştu.

Harman köyü çiftçilerinden Ferman Yılmaz ise, "Eski kanallar da bakımsızlıktan yıkıldı. 22 yıldır göledin suyunu bekliyoruz. Göletten tarlalarımıza su alamayınca ancak hayvanlarımız gölet suyundan yararlandı." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious