Yanlış olur!

  • Giriş : 13.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Güney Kıbrıs'ın siyasi isteklerine ilişkin olarak, müzakere sürecine siyasi ilkeleri karıştırmanın yanlış olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erdoğan, basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "Bugün basında yer alan bazı iddialar var. Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin sadece limanların açılmasını değil, doğrudan ülkenin de tanınmasına ilişkin bir talep ilettiği ifade ediliyor. Böyle bir talep oldu mu?" şeklindeki bir soruya Erdoğan, "Dünkü görüşmelerde bilim ve araştırma faslı açıldı ve kapandı. Güney Kıbrıs'ın bu tür talepleri olabilir, olmuştur. Tabii kendine göre bazı taleplerde bulunabilir. Ama her zaman söylediğimiz gibi bu sürece, bu sürecin dışındaki bazı siyasi ilkeleri karıştırmak yanlış olur." dedi.

Erdoğan, "Biz şimdi tarama süreci içindeki 35 faslın hepsini de o çerçeve içerisinde sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Fakat AB süreci içerisinde zaman zaman geçmişte olduğu gibi bazı zorluklar önümüze çıkacak. Bunu da biliyoruz. Dün olan da beklenilendi. Beklediğimiz dışında bir şey değildi. Aklı selim egemen olmuştur ve sonunda da bildiğimiz gibi bilim ve araştırma faslı açılmış ve kapanmıştır. Böylece birinci fasıl geride kalmıştır. Şimdi ikinci faslın çalışmalarını yapıyoruz. Temennimiz odur ki, Avusturya'nın dönem başkanlığında neticeye kavuşturalım." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious