Yanlış oturuyoruz, belimiz ağrıyor

  • Giriş : 17.09.2006 / 00:00:00

Bel ve vücud ağrılarının büyük bölümünün nedeni düzgün oturmamak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı doktor Fethi Demir, düzgün oturulmaması halinde bele binen basıncın artacağını, bel ve vücud ağrılarının büyük bölümünün de böyle oluştuğunu söyledi.

Demir, yanlış oturmaların yoğun basınçta kalmaya bağlı olarak liflerde yıpranmalara ve fıtık gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olabileceğinin altını çiziyor. Bel ve boyun fıtığı hastalıklarının yüzde 60’ının yanlış oturmalardan kaynaklandığını vurgulayan Demir, “Masa başında uzun süre kalıp özellikle dik oturmayıp, yan ya da kambur şekilde oturanlarda boyun ve sırt ağrıları çok görülür. Bu nedenle bele binen basınç artacağı için bel fıtığı alma riski de artar. Özellikle bilgisayar karşısında, tezgahta ve masa başında oturanlar oturma şekillerine dikkat etmelidirler.” diyor. Demir, uzun süre sabit oturanlara, “Masa başında uzun süre oturanlar özellikle ortopedik bir sandalye tercih etmelidirler. Oturdukları sandalyenin bel desteği olmalıdır. Koltuklara uzanarak değil de dik oturulmalıdır. Belden rahatsızlığı bulunanlar bel destekleyici minderler kullanabilirler. Oturduğumuzda kalça seviyesi dizden biraz alçakta kalmalıdır. Tamamen dik ve yaslanır bir şekilde oturulmalıdır. Boynumuz omuzlarımıza dik şekilde durmalıdır, eğik olmamalıdır. Uzun süre böyle durumda yaşayan vatandaşların yarım saatte bir ayağa kalkmaları ve iskelet sistemlerini dinlendirmeleri gerekiyor.” tavsiyelerinde bulunuyor.

Bürolarda olumsuz çalışma ortamında kalanlarda kas-iskelet sistemiyle ilgili hastalıkların görülebileceğini dile getiren Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Demirtaş ise, bu tür ortamlarda kalan insan sayısının her geçen gün arttığına temas etti. İşte, okulda ve evde uzun süre bilgisayar kullanan kişilerin hastalıklara karşı daha çok risk altında olduğunu belirten Demirtaş, “Bilgisayar kullanan kişilerin sayısının her geçen gün artmasına paralel olarak özellikle kas-iskelet sistemi, göz ve psikososyal bazı sorunlar ortaya çıkıyor. Kötü çalışma ortamı sonucu kas ve eklemler üzerine binen aşırı yükleme ve stres, kas-iskelet sistemiyle ilgili hastalıklara neden olur.’’ dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious