'Yanlış tercih 40 yıl kaybettirir'

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

Yanlış tercih 1 yıl, yanlış okul 4 yıl, yanlış meslek 40 yıl kaybettirir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dağlarbaş, bu yıl ÖSYM'nin, ÖSS'nin içeriğini, uygulama yöntemi ve başvuru sistemini değiştirdiğini belirtti.
Sabah Dersaneleri Genel Müdürü Ersin Dağlarbaş, tercih yapacak öğrencilere dikkatli olmaları uyarısında bulunarak, "2006 ÖSS'de elde edilen başarı sıraları 2005 ÖSS başarı sıraları ile aynı değil. Yeni sisteme göre ilk defa yerleştirme yapılacağından sonuçların yaklaşık olarak ne olacağını kestirmek bile mümkün değil. Bu yüzden tercih aralığı çok geniş tutulmalı."dedi.

Tercih yaparken öğrencilerin mutlaka kendi istek, kabiliyet ve düşüncelerini ön plana çıkarması gerektiğini belirten Dağlarbaş, "Aile, arkadaş, çevre ve öğretmen gibi faktörler eğer öğrenciyi iyi tanımıyorsa yanlış yönlendirmede bulunabilir. Seçilecek meslek ile ilgili olarak iş imkanları, maddi-manevi doyum karaktere uyumluk gibi faktörler göz önünde bulundurulmalı. Unutulmamalıdır ki, yanlış tercih 1 yıl, yanlış okul 4 yıl ve yanlış meslek insana 40 yıl kaybettirir." diye konuştu.

Öğrencilerin kazandıklarında gidip okumayacakları yerleri, gelecek yıl puanları kesileceğinden yazmamalarını isteyen Dağlarbaş, "Tercih yapılırken okullarla ilgili olarak ÖSYM kılavuzundaki özel koşullar mutlaka okunmalıdır. Hele vakıf üniversiteleriyle ilgili tercih yapmayı düşünenler bu açıklamaları kesinlikle okumalıdır. Yoksa sonradan telafisi zor durumlarla karşılaşabilirler." şeklinde konuştu.

ÖSYM'nin internet sitesinde bu sıralamaların dönüşümünün bulunduğunu ve oraya mutlaka bakılması gerektiğine de işaret eden Dağlarbaş, tercih yapacak öğrencilere dersane olarak her türlü yardımı yapacaklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious