Yanmış yağlar kanser nedeni

Yanmış yağlar kanser nedeni.10431
  • Giriş : 25.03.2007 / 00:00:00

Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, kansere yol açan nedenlerin başında yağlı beslenme ve yanmış yağların kullanılmasının geldiğini bildirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Prof. Dr. Yorulmaz, Amerika'da yapılan araştırmalara göre, mide ve bağırsak kanserlerinin yüzde 90'ı, rahim, safra kesesi, pankreas ve göğüs kanserlerinin yüzde 50'si, akciğer, ağız, mesane, rahim ağzı ve prostat kanserlerinin yüzde 20'si ve diğer kanserlerin yüzde 10'unun uygun ve doğru beslenme alışkanlıklarıyla önlenebileceğini bildirdi.

Araştırmalara göre, kanserlerin üçte birinin besinlerden ve beslenme şeklinden kaynaklandığını ifade eden Yorulmaz, yanmış yağların kansere davetiye çıkardığını söyledi.

Kansere yol açan beslenme hatalarının başında yağlı beslenme ve yanmış yağların kullanılmasının geldiğini ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz, yaşlı hayvanların etlerinde de kanserojen kimyasalların çok daha fazla olduğunu söyledi.

Türk mutfağında hazırlanan yemeklerde genel olarak bol yağ kullanıldığını, yağlar kızartılırken ortaya çıkan peroksit adlı zararlı maddelerin kansere yol açabildiğini bildiren Prof. Dr. Yorulmaz, şunları kaydetti:

''Yağ defalarca yeniden kullanıldığında, bu zararlı maddelerin miktarı da kanser yapma tehlikesi de giderek artmaktadır. Yanmış yağlar, kanser dışında başka hastalıklara da yol açabilmektedir. Harvard Üniversitesinin bir araştırmasında, fazla yanmış yağ içeren cips, balık gibi gıdaların doğurganlığı yüzde 70 azalttığı ortaya çıkmıştır. Yanmış yağlar ishal, kabızlık, alerji, zehirlenme gibi başka sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. Özellikle 5 yaş altı çocuklar, gebe ve emzikli kadınlar, kronik hastalığı olanlar ve yaşlılar daha büyük tehlike altındadır.''

Fast food gıda üretenler başta olmak üzere, özellikle gıda ile uğraşan bazı iş yerlerinin yanmış yağları simsiyah olana kadar defalarca kullanabildiğini savunan Prof. Dr. Yorulmaz, İstanbul'da yapılan denetimlerde, gıda iş yerlerinin yüzde 80'inin, kızartma yağlarını 20 defa kullanıldığının belirlendiğini söyledi.

Prof. Dr. Yorulmaz, denetimlerde, defalarca kullanılan bu yağların atılmadığı ve ''merdivenaltı'' iş yerlerinde süzülüp, renginin açılarak fakir ve gecekondu semtlerinde ucuz fiyata satıldığının belirlendiğini kaydetti.

-YANMIŞ YAĞLARDAN KAYNAKLANAN HASTALIKLARDAN KORUNMA-

Prof. Dr. Yorulmaz, yanmış yağlardan kaynaklanan hastalıklardan korunmak için iyi bilinen, güvenilir yağların satın alınması ve aynı yağ ile en fazla 3 kez kızartma yapılması gerektiğini söyledi.

Her kullanım sonrasında yağın süzülüp, cam kavanoz içinde, buzdolabında ışık almayacak biçimde muhafaza edilmesinin faydalı olacağını belirten Prof. Dr. Yorulmaz, şöyle konuştu:

''Kızartmayı sabit sıcaklık sağlayan fritöz gibi kaplarda yapmayı tercih edin. Her yağ kızartmaya uygun değildir. Fındık yağı zor yandığı için, kızartma yaparken en az kanserojen madde oluşur. Zeytinyağı kızartma sırasında en kolay yanan yağdır. Bu nedenle kızartma için tercih edilmemelidir. Kızartma sırasında yağın yanmamasına özen gösterilmelidir. Yani yağdan duman çıkmamalı, köpüklenme olmamalı, yanık yağ kokusu çıkmamalıdır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious