Yanukoviç'in ABD ziyareti başlıyor

Yanukoviç'in ABD ziyareti başlıyor.4050
  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Ukrayna Başbakanı Viktor Yanukoviç'in dışişleri bakanının azledilmesine neden olan ABD ziyareti bugün başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yanukoviç, 4 günlük ABD ziyareti kapsamında; Başkan Yardımcısı Richard Cheney, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Beyaz Saray Milli Güvenlik Başdanışmanı Stephen Hadley, Enerji Bakanı Samuel Bodman'in yanı sıra senatör ve kongre üyeleriyle görüşecek.

Washington'da bulunan Uluslararası Araştırmalar ve Strateji merkezinde bir konuşma yapacak olan Yanukoviç, New York'u da ziyaret edecek. Yanukoviç New York'ta önde gelen Amerikalı iş guruplarının yöneticileriyle bir araya gelecek.

Yanukoviç'in resmi temasları çerçevesinde Ukrayna ve ABD hükümetleri arasında bilim ve teknoloji ile ticareti kapsayan iki sözleşme imzalanması öngörülüyor.

ZİYARET BAKANLAR KURULUNDA KRİZE NEDEN OLMUŞTU

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'nın Başbakan Yanukoviç'ten habersiz olarak ziyaretin ertelenmesi için ABD'ye nota vermesi hükümet krizine yol açmıştı. Bakanlar Kurulu toplantısında notadan haberdar olan Başbakan Yanukoviç, sert bir dille Dışişleri Bakanı Boris Tarasük'ün kabineyi yönetemeyeceğini ifade ederek meseleyi çoğunluğu elinde tuttuğu meclise taşıyarak turuncu devrim yanlısı Terasük'ü azlettirmişti.

Dışişleri Bakanı Tarasük ise ABD'ye nota verilmesinin gerekçesini Amerika'da gerçekleşecek temasların içeriği hakkında kendilerine yasal bilgi ulaştırılmadığı şeklinde açıklamıştı. Tarasük, kendilerinin ısrarla gündem istemlerinin nedenini Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko'nun talimatı üzerine vukuu bulduğunun altını çizmişti.

Ukrayna'da Avrupa yanlısı Cumhurbaşkanı Viktor Yuışçenko ile Rusya yanlısı Başbakan Viktor Yanukoviç arasındaki güç mücadelesi uluslararası meselelerde kendisini daha güçlü hissettiriyor. Daha önce Brüksel'de resmi temaslarda bulunan Başbakan Yanukoviç: "NATO üyeliğine hazır değiliz" şeklinde açıklama yaparak Cumhurbaşkanı Yuşçenko'nun genel siyasetinin aksinde görüş bildirmişti. Yanukoviç'in bu açıklamaları kısa zaman içine gerçekleşmesi beklenen Ukrayna'nın NATO üyeliğinin ertelenmesine neden olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious