Yapay retinayla körlere görme umudu

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Amerikalı bilim adamları, göze yerleştirilen küçük bir suni retinanın, sarı nokta hastalığı nedeniyle kör olan milyonlarca hastaya kısmi görme olanağı sağlayabileceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Amerikan Bilim İlerleme Derneği'nin ABD'nin San Francisco kentinde yapılan toplantısına katılan bilim adamları, "akıllı protez" ya da "yapay retina" olarak da adlandırılan protezin (implant), hastalık ya da yaralanmalar sonucu kaybedilmiş vücut fonksiyonlarını düzeltmek için beyin ile sinir sistemi arasında bağlantı kurmaya yaradığını söyledi.
Bilim adamları yapay retinanın, beyinde ışığı algılama ve işleme görevi üstlenen ışığa duyarlı alıcı sinir hücrelerinin (fotoreseptör) yerini almak için tasarlandığını ifade etti.

Araştırmaya katılan Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden Profesör Mark Humayun, bu teknolojinin, sarı nokta hastalığı nedeniyle görme yetisini kaybedenlere yardımcı olacağını ümit ettiklerini kaydetti.

Humayun ve arkadaşlarının 16 elektrotlu yapay retinanın ilk modelini 2002 yılından itibaren 6 hastada denedikleri, protezin beklenenden daha faydalı olduğu, yıllardır kör olan kişilerin bardak, tabak ve bıçak gibi nesneleri ayırt edebildikleri belirtildi.

Humayun ve arkadaşlarının yaptığı yeni modelde ise elektrot sayısının 60'a çıkarıldığı, büyüklüğünün de ilkinin dörtte birine indirilerek, 3 milimetreye düşürüldüğü bildirildi.

Proteze bilgileri ileten bir çift cama monte edilen küçük bir kameradan oluşan yeni model protez, göz bebeğinin dışına yerleştiriliyor ve göz bebeğinin arkasındaki retinaya bir kablo ile bağlanıyor. Hastalar bellerine bağlanan vericiyle de protezi yönlendiriyor.

Humayun yeni modeli denedikleri 6 hastada ışık, karanlık ve bazı gri alanları ayırt etme konusunda ilkine göre daha iyi sonuçlar aldıklarını kaydetti.

Humayun, görüntülerin beyne ulaşması için yeni rota yaratma çalışmalarıyla tasarlanan suni retinanın, klinik çalışmaların başarıyla tamamlanmasından sonra 2 yıl içinde ABD pazarına sunulabileceğini söyledi.

Başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerdeki yaşlı insanlarda çok sık rastlanan sarı nokta hastalığına yakalananların sayısının 30 milyon kadar olduğu bildiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious