Yapay tereyağı akciğerlere zarar veriyor

Yapay tereyağı akciğerlere zarar veriyor.3687
  • Giriş : 18.03.2008 / 11:40:00

Daha iyi bir tada sahip olması için kullanılan diasetil isimli kimyasalın burun ve solunum yollarına zarar verdiği belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde yürütülen bir çalışmada, yapay tereyağında bulunan ve daha iyi bir tada sahip olması için kullanılan diasetil isimli kimyasalın burun ve solunum yollarına zarar verdiği belirlendi.

Daha önce yapılan araştırmalarda da diasetilin obliteratif bronşite neden olduğu ortaya konuyor. Laboratuvar ortamında yapılan bu çalışmada ise, üç ay boyunca diasetil buharına maruz kalan farelerde lenfositik bronşit geliştiği gözlemlendi.

Solunum Sistemi Toksikolojisi grup başkanı Dr. Daniel L. Morgan, yapılan bu çalışmanın, diasetilin solunum sisteminde oluşturduğu toksik etkinin değerlendirilmesini sağlayan ilk araştırma olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Çalıştıkları ortamlarda diasetile maruz kalan kişilerde obliteratif bronşit görülme riski çok yüksek. Ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.”

Ulusal Toksikoloji Programı (NTP) çerçevesinde, yapay tereyağlarında bulunan diasetil ve asetoin maddeleriyle ilgili daha büyük çapta araştırmaların yapılması hedefleniyor. Yapılacak bu araştırmalarla, yapay tereyağında bulunan toksik bileşenlerin daha iyi tanımlanabileceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious