Yapı Kredi kârını %61 artırdı

Yapı Kredi kârını %61 artırdı.13068
  • Giriş : 07.08.2008 / 20:17:00

Yapı Kredi'den yapılan açıklamaya göre Banka, yılın ilk yarısında, konsolide net karını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 61 oranında artırarak 740 milyon YTL'ye çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yapı ve Kredi Bankası, yılın ilk yarısında 740 milyon YTL konsolide net kar elde etti.

Yapı Kredi'den yapılan açıklamaya göre Banka, yılın ilk yarısında, konsolide net karını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 61 oranında artırarak 740 milyon YTL'ye çıkardı.

Yapı Kredi Murahhas Üyesi ve Genel Müdürü Tayfun Bayazıt, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Yapı Kredi'nin, çalışanların gayreti ve sermayedarların desteğiyle hedeflerine doğru istikrarlı yürüyüşünü sürdürdüğünü belirtti.

Yapı Kredi'nin toplam gelirlerinin, önceki yılın aynı dönemine göre, yeni şubelerin de artan katkısıyla yüzde 30 oranında yükselerek 2 milyar 453 milyon YTL düzeyine ulaştığına işaret eden Bayazıt, şunları kaydetti:

"Özkaynak karlılığımız yüzde 32 oldu. Haziran 2008 itibariyle toplam 64,6 milyar YTL aktif büyüklüğüne ulaştık. Tüketici kredilerinde yıllık bazda yüzde 83, KOBİ kredilerinde ise yüzde 72'lik artışla sektör ortalamasının üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik. Ekonomideki yavaşlamaya karşın, toplam canlı kredi hacmimiz, 2007 yıl sonuna göre yüzde 19 ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43 artarak 34,1 milyar YTL seviyesine ulaştı. Toplam mevduatımız, 2007 yıl sonuna göre yüzde 17, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artışla 39,5 milyar YTL seviyesine çıktı."

Yılın ilk yarısında çok iyi bir performans sergilediklerini belirten Bayazıt, yeni şube açılışlarına rağmen kontrollü masraf yönetimi sayesinde giderlerin geçen yılın aynı dönemine göre yalnızca yüzde 13 yükseldiğinin altını çizdi.

Ana bankacılık faaliyetlerinde devam eden büyüme trendi neticesinde bilanço kalitesinin de yükseldiğini ifade eden Bayazıt, canlı kredilerin aktiflere oranının 2007 yıl sonuna göre 2 puan artışla yüzde 53, menkul kıymetlerin oranının ise yıl sonuna göre 4 puan düşüşle yüzde 22 olarak gerçekleştiğini belirtti.

Tüketici ve KOBİ kredilerinde geçen yılın ikinci çeyreğinden bu yana sürekli bir artış kaydettiklerini ve bireysel ihtiyaç, konut ve otomobil kredilerindeki pazar paylarının da 1-2 puan arasında artarak sırasıyla yüzde 5,8, yüzde 7,7 ve yüzde 10,3'e yükseldiğini belirten Bayazıt, kredi kartlarında, toplam alacaklar hacmi bazında yüzde 23, toplam işlem hacmi bazında yüzde 22 ve adet bazında ise yüzde 18 pazar payı elde ettiklerini bildirdi.

KART PROGRAMI

Nilson Report araştırmasına göre, Avrupa'nın en büyük sekizinci kart programına sahip olduklarını hatırlatan Bayazıt, en son Vakıfbank ile gerçekleştirilen ve Türkiye'nin en büyük kredi kartı işbirliği olan anlaşma sonucunda piyasadaki World markalı kart sayısının da 10 milyonu aştığını belirtti.

Yapı Kredi'nin sermayesini 920 milyon YTL artırarak 3 milyar 427 milyon YTL'den 4 milyar 347 milyon YTL'ye yükselttiğini ifade eden Bayazıt, şöyle devam etti:

"Bu kaynağı öncelikle Yapı Kredi'nin uzun vadeli büyüme planını ve liderlik hedefini desteklemek amacıyla kullanacağız. Hızlı şubeleşme planı çerçevesinde ilk 6 ayda 115 yeni şube açtık. Planı uygulamaya başladığımız 2007 Temmuz ayından bu yana ise toplam 153 şube açılışı gerçekleştirdik. Bu açıdan baktığımızda orta büyüklükte bir banka satın almış kadar büyümüş olduğumuzu görüyoruz. Söz konusu sermaye artışı, hissedarlarımızın Yapı Kredi'ye olan güvenini ve inancını ortaya koyması bakımından da çok önemli."

PC Magazine dergisi tarafından verilen "En İyi İnternet Bankacılığı Hizmeti" ödülüne layık görülen Yapı Kredi'nin, teknolojik alanda yaptığı yatırımların süreceğinin altını çizen Tayfun Bayazıt, geçen yılın ardından bir kez daha ödüllendirilmenin tüm çalışanlar için iyi bir motivasyon olduğuna işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*