Yapı Kredi'nin 2009 hedefi

Yapı Kredi'nin 2009 hedefi.12449
  • Giriş : 18.02.2008 / 21:53:00

Yapı Kredi Murahhas Üyesi ve Genel Müdürü Tayfun Bayazıt, 2009 sonunda 1.000 şubeye ulaşmış bir satış teşkilatını yakalamayı hedeflediklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bayazıt, Yapı Kredinin hissedarı UniCredit'in İstanbul'da yarın gerçekleştirilecek Yönetim Kurulu toplantısı öncesi düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, küresel ekonomiye işaret ederek, uluslararası likidite sıkışıklığı ve kredilerde daralma, bir belirsizliğin söz konusu olduğunu, ABD'deki durgunluk ihtimali ve AB ülkelerinde yavaşlamanın da etkisiyle riskten kaçınma davranışının arttığını söyledi.

Türkiye'deki beklentilere de değinen Bayazıt, 2007 yılında faizlerin düşmesi ve iç talebin canlanmasıyla büyüme hızının yüzde 4,9'a yükselmesini beklediklerini, küresel bir şok olmaması ve uluslararası mal fiyatlarındaki artışın durması halinde de enflasyonun yüzde 6,1'e gerilemesini beklediklerini kaydetti.

Bu yıl bankacılık sektöründe istikrarlı ve olumlu ortamın süreceğini öngördüklerini aktaran Bayazıt, sektördeki toplam mevduatın yüzde 19, toplam kredilerin yüzde 25, tüketici kredilerinin yüzde 38, kredi kartlarının yüzde 18 ve ticari kredilerin yüzde 22 oranında artmasını beklediklerini ifade etti.

Türk bankacılık sektörünün dış fonlara bağımlılığının düşük olmasının büyümenin sürmesi açısından olumlu olduğunu vurgulayan Bayazıt, ''Bol ve ucuz likiditeden Türk bankaları faydalanmış olsa da sektörün büyümesinde dış kaynaklar payı önemli boyutta değildi. Bu durumda 2007'de Türkiye'nin ülke riski bir önceki yıla göre fazla değişmedi'' dedi. Yapı Kredinin ise 2008'de pazar paylarını artırmaya devam etmesini öngördüklerini, konut kredileri, destek kredileri ve taşıt kredilerinde pazar paylarını artırmaya başladıklarını söyledi.

Geçtiğimiz yıl hızlandırılmış şube ağı genişletme projesi çerçevesinde planladıklarının da üstünde 82 şube açtıklarını ifade eden Bayazıt, 2007 yılını 67 ilde 676 şube ile kapattıklarını, şube ağının yüzde 64'ünün en büyük 4 ilde bulunduğunu, en büyük 10 ilde de yüzde 11'lik şube pazar payına sahip olduklarını aktardı. 2008'de 160 adet şube açmayı planladıklarını, Ocak sonu itibariyle bu yıl 15 yeni şube açtıklarını kaydeden Bayazıt, ''2009 sonunda 1.000 şubeye ulaşmış bir satış teşkilatını yakalamayı hedefliyoruz'' dedi.

-''KOBİ'LER VİP MÜŞTERİMİZ''-

Yapı Kredi Bankası için KOBİ'lerin VIP müşteriler olduğunu dile getiren Bayazıt, KOBİ'lere kullandırdıkları kredilerin 2007'de yüzde 57 oranında büyüdüğünü, KOBİ kredilerinin toplam kredilerdeki payının da 2007 sonunda yüzde 13'e ulaştığını kaydetti.

Tayfun Bayazıt, konut ve destek kredileri başta olmak üzere bireysel krediler ve KOBİ kredilerinin büyümenin ardındaki itici güçler olacağını, ayrıca kredi kartlarındaki liderliklerini de daha da güçlendireceklerini ifade etti. Soruları da yanıtlayan Bayazıt, Merkez Bankası faizlerine ilişkin bir soru üzerine, Merkez Bankasının faiz indirimlerinin artık çok daha ölçülü olduğunu, eskisi gibi agresif olmadığını, bundan dolayı fiyatlara yansımanın da aynı ölçüde gerçekleştiğini söyledi.

Tayfun Bayazıt, bir gazetecinin ''Yapı Kredi Sigorta ile ilgili planlarınız nedir? O sektörden tamamen çıkmayı düşünüyor musunuz?'' sorusu üzerine de sigortacılığın başarılı oldukları ve daha iyi yapmak istedikleri bir alan olduğunu, leasing olsun faktoring olsun, sigorta olsun bu ürünleri pazarlamaya devam edeceklerini, herhangi bir iştirakle ilgili bir karar alınması halinde bunun kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

Bayazıt, mevduattaki pazar paylarının yüzde 10'lar seviyesinde bulunduğunu ancak sektörün genelinde tasarrufların çekilmesi konusunda sıkıntı yaşandığını ve mevduattaki artış oranının kredi artış oranının gerisinde kaldığını belirtti. Sendikasyon kredilerine ilişkin olarak da Bayazıt, Ağustos ayında 700 milyon dolarlık, Ekim ayında ise 800 milyon dolarlık olmak üzere iki adet sendikasyonları bulunduğunu aktardı.

Bayazıt, tekrar borçlanma ihtiyacı oluştuğu takdirde bir sorun olmayacağını, bunların kısa vadeli sendikasyonlar olduğunu söyledi. Son günlerdeki türban gündemi göz önünde bulundurulduğunda politik risklerin fiyatlanacağı düşüncesinde olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine Bayazıt, kur ve faizlerin serbestçe belirlendiği bir ortamda iç-dış gelişmelerin ekonomiyi ve makro büyüklüklere etkisinin her gün fiyatlandığını belirterek, fiyatların son dönemde bu gelişmelere daha az duyarlı görünmesinin, yapısal reformların önemli kısmının tamamlanmış ve ekonominin daha sağlıklı hale gelmiş olmasından kaynaklanabileceğini dile getirdi.

-''AVRUPA'NIN DA TÜRKİYE'YE İHTİYACI VAR''-

Toplantıda UniCredit Yönetim Kurulu Başkanı Dieter Rampl, sorular üzerine, iş anlamında Türkiye'ye desteklerini sürdüreceklerini, küreselleşen dünyada Doğu, Batı arasındaki köprü konumuna bakıldığında Türkiye'nin Avrupa'ya, Avrupa'nın da Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu vurguladı. Rampl, Türkiye'nin yabancı yatırım çekmek için çok şeyler yaptığını, pek çok yatırımcı için Türkiye'nin hala önemini koruduğunu vurgulayarak, global krize ilişkin bir soru üzerine şöyle konuştu: ''ABD'de bir duraklama var ama derin bir resesyona girildiğini düşünmüyorum. Özellikle tüketici üzerinde bir baskı söz konusu, ancak tüketici harcamaları bir çok analistin beklentisinden daha olumlu. Dolayısıyla ben kişisel olarak derin bir resesyona girildiğini düşünmüyorum. Bir duraklama var.''

-''DRAMATİK BİR YAVAŞLAMA OLMAYACAK''-

UniCredit Üst Yöneticisi (CEO) Alessandro Profumo da sorular üzerine, Yapı Kredinin lider olma hedefine işaret ederek, ''3 ya da 4 sıra yukarıya doğru gidebiliriz. 2009 sonundaki 1.000 şubeye ulaşma hedefimiz var. İki büyük paydaşımızı da arkamıza alarak zaman içinde liderlik hedefine ulaşmak istiyoruz'' dedi.

Profumo, ''Siz Türkiye'de bu kadar büyümeyi bekliyor muydunuz?'' sorusuna ise, şöyle yanıt verdi: ''Biz Türkiye'ye yatırım yaptığımız zaman hırslarımız, hedeflerimiz vardı. Koç Grubu bize destek oldu. Aslında hiçbirimiz Türkiye'de bu kadar büyümeyi beklemiyorduk. Türkiye'de bundan sonra bir satın alma düşünüp düşünmedikleri sorusu üzerine Profumo tamamen organik büyüme üzerine odaklandıklarını ifade etti.

Alessandro Profumo, ''Global krizin olduğu bir ortamda Türkiye ekonomisi için olumlu düşünmenizin nedeni nedir?'' sorusunu ise şöyle yanıtladı: ''ABD ekonomisiyle ilgili resesyon tartışmaları var ancak diğer taraftan Asya hala çok önemli bir biçimde büyümeye devam ediyor. Bir yavaşlama olacak ama dramatik bir yavaşlama olmayacaktır.

Dünya ekonomik krizi demeyi tercih etmiyorum. Bir finansal kriz var demek istiyorum. Belli ülkelerde belli oyuncular için likidite sorunu olabilir.'' Türkiye'de büyüme beklentisinin devam ettiğini ve bunun Avrupa ile güçlü ilişkileri olan bir çok ülke için geçerli oluğunu belirten Profumo, ''Türkiye'nin stratejik konumu, özellikle doğrudan yabancı yatırımlar için çok önemli. Türkiye, Batı Avrupa ve bazı aynı enlemde yer alan ülkelerden farklı bir konuma sahip'' dedi.

Profumo, UniCredit'in aktif olduğu bölgelerde Yapı Kredi ile birlikte banka satın alma çalışması olup olmayacağına ilişkin bir soru üzerine, Yapı Kredinin Azerbaycan'da da mevcudiyeti bulunduğunu ve bunun çok önemli olduğunu belirterek, hissedarlara sağlam ve değer yaratacak bir fikirle gelindiği takdirde bunu destekleyeceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious