Yapılan ankete göre 246 vekilin %26'sı sigara tiryakisi

Yapılan ankete göre 246 vekilin %26'sı sigara tiryakisi.12856
  • Giriş : 12.05.2008 / 13:08:00
  • Güncelleme : 12.05.2008 / 13:20:33

Milletvekillerinin yüzde 26'sı sigara içerken yüzde 90'nı da 25 yaşın altında sigaraya başlamış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, milletvekillerinin sigara içme alışkanlığına yönelik anketlerin sonuçlarını açıkladı. Anketi gerçekleştiren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilal Özcebe de basın toplantısında hazır bulundu.

Erdöl'ün verdiği bilgiye göre, yapılan ankete 246 milletvekili katıldı. Ankete katılan milletvekillerinin yüzde 26'sı sigara içtiğini söyledi. Her gün düzenli sigara içenlerin oranı yüzde 22, ara sıra da olsa sigara içen milletvekillerinin oranı yüzde 4 olarak belirlendi.

Milletvekillerinden yüzde 11'i sigaraya 25 yaşından sonra başladığını bildirirken, yüzde 90'ı 25 yaşın altında başladı. 7-12 yaş arasında sigaraya başlayan milletvekillerinin oranı ise yüzde 6.1 çıktı.

Kapalı yerlerde sigara içilmesini yasaklayan kanun yürürlüğe girince sigaraya bırakacağını söyleyen milletvekillerinin oranı yüzde 42 olarak gerçekleşirken, sigara için milletvekillerinin yaklaşık yüzde 60'ı sigaranın sağlığını etkilediğini biliyor.

Milletvekillerinin yüzde 80'i yasakların başlamasından sonra yasaklanan bölümlerde sigara içmeyeceğini belirtirken, yüzde 90'ı da kapalı yerlerde sigara içilmesini yasaklayan kanuna destek verdiğini bildirdi.

Ankete katılan milletvekillerinin yüzde 88.6'sı sağlık kurumlarında sigaranın yasaklanmasını uygun bulurken, yüzde 78'i de tren ve otobüs garlarında yasaklamayı destekliyor. Kahvehane ve lokantalarda sigara yasağını destekleyen milletvekillerinin oranı ise yüzde 57.6'da kalıyor. Milletvekillerinin yüzde 90'ı ise çocuklarının sigara içmesinden üzüntü duyacaklarını ifada ediyor.

Prof. Dr. Hilal Özcebe de sigara içme oranında kadın ve erkek milletvekilleri arasında belirgin bir farkın ortaya çıkmadığını bildirerek, milletvekillerinin Mecliste sigara için özel bir alan istediklerini söyledi.

YÖNETMELİK

Cevdet Erdöl, gazetecilerin sorularını cevaplarken, kapalı yerlerde sigara yasağına ilişkin kanuna Mecliste sadece 2 milletvekilinin ret oyu verdiğini hatırlatarak, “Belki de Türkiye'de ilk kez bir kanun iktidar, muhalefet ve medyanın işbirliği ile çıkmıştır” dedi.

Erdöl, alışveriş merkezlerindeki lokantalarda yasağın nasıl uygulanacağının çıkarılacak yönetmeliklerle belirleneceğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious