Yapımına başlanan dev cami Almanya'yı ikiye böldü

Yapımına başlanan dev cami Almanya'yı ikiye böldü.17676
  • Giriş : 04.04.2008 / 01:30:00
  • Güncelleme : 05.04.2008 / 11:59:46

Köln'de inşaatına başlanan ve ülkenin en büyük camisi olacak Ehrenfeld Camii tartışma yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Almanya'nın Köln şehrinde inşaatına başlanan ve ülkenin en büyük camisi olacak Ehrenfeld Merkez Camii, devasa yükseklikteki minareleriyle Almanya'da şimdiden tartışma konusu oldu.

23 milyon dolara mal olması beklenen cami, Alman muhafazakarlar tarafından 'İslami radikalizmin sembolü' olarak görülüyor. 2 yıl içinde bitirilmesi planlanan caminin yapımına destek veren Köln Belediye Başkanı Fritz Schramma ise, camiyi Müslümanları caddelerden kurtararak, aşırıcılardan uzak tutacak bir ibadethane olarak kabul ediyor. Bloomberg.com'da "Almanya'nın en büyük camisi, Avrupa'nın İslamlaştırılmasına yönelik korkuları kamçılıyor" başlığıyla yer alan haberde, 56 yaşındaki taksi şoförü Laszlu Reischl'in "İbadetimi, Köln Katedrali yakınındaki şapelde yapıyorum. Eğer büyük bir katedralde dua etmezsem, dualarım kabul olmuyor mu? Bu kadar büyük bir cami inşa etmekte niçin bu kadar ısrar ettiklerini anlamıyorum" görüşüne yer veriliyor. Bununla birlikte Almanların çoğunluğu camiyi, şehirde yaşayan ve yarıya yakınını Türklerin oluşturduğu 120 bin kişilik Müslüman toplumunun, entegrasyona karşı direnci olarak değerlendiriyor.

Haberde ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'yı son ziyaretinde Köln'de yaşayan Türk toplumuna hitaben yaptığı konuşmada, "asimilasyon insanlık suçudur" açıklaması da yer alıyor. Erdoğan'ın bazı kesimler tarafından, Almanya topraklarında Türk milliyetçiliği yapmakla eleştirildiğini belirtilen haberde, caminin 13 yüzyılda yapılan şehrin en büyük katedrali olan Köln Katedrali'nin birkaç kilometre ötesinde yapılmasına da dikkat çekiliyor.

Bu arada, cami yapımını engellemek için "Camiye Hayır" isimli bir parti kurulduğu belirtilen haberde, şimdiden 300 üyeye sahip olan partinin cami yapımına karşı 20 bin imza topladığı ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious