Yapışık ikizler karnelerini aldı

Yapışık ikizler karnelerini aldı.10692
  • Giriş : 13.06.2008 / 15:22:00

Kahramanmaraş'da öğrenim gören 8 yaşındaki siyam ikizleri Sema ve Ayşe ilk karnelerini aldılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kahramanmaraş'a 48 kilometre uzaklıktaki Kırmaya Köyü'nde yaşayan siyam ikizleri Sema ve Ayşe için Kahramanmaraş Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün katkıları ile evlerinde özel sınıf oluşturulmasının ardından eğitim-öğretim gördü.

Siyam ikizlerine eğitim-öğretim vermekle görevlendirilen Kırmakaya Köyü İlköğretim Okulu öğretmenlerinden Suat Güneş her gün okuldan eve gelerek Sema ve Ayşe ile yakından ilgilendi. Bir dönem evinde eğitim gören siyam ikizleri ikinci dönem arkadaşları ile birlikte okula gitmenin sevincini yaşadılar.

Bedenlerinden yapışık olmaları nedeniyle her ikisinin de kolları ve kafaları ayrı olan siyam ikizleri sadece 2 ayaklarının bulunması nedeniyle hareket etmekte güçlük çekiyor. Öğrencilerinin çok akıllı olduğunu belirten öğretmenleri Suat Güneş, "Ayşe ve Sema spastik ve zihinsel özürlü değiller. Hatta buradaki çoğu çocuktan daha zekiler. Çok çabuk öğreniyorlar. Vücutlarının yapışık olması nedeniyle sadece yazı yazarlarken biraz zorlanıyorlar. Bütün notları çok iyi. Ben de onların öğretmeni olarak memnunum" dedi.

Siyam ikizlerinden Ayşe doktor ,Sema ise hemşire ocağını söylerken karne almanın mutluluğunu okulu ziyaret eden Türkoğlu Kaymakamı Gazi Levent Kurtoğlu ile yaşadı. Kaymakam Kurtoğlu, siyam ikizlerinin belirli bir dönem evde eğitim gördüklerini ancak bu yıl okulda arkadaşları ile eğitim gördüğünü söyledi. Kurtoğlu, "Bu çocuklarımız geçen yıla kadar evlerinden bile dışarı çıkamazken bugün diğer arkadaşlarından hiç bir farklarının olmadığını gördük. Bu bizleri de çok mutlu oldu. Dersleri de başarılı. İnşallah devamı gelir" diye konuştu.

Türkoğlu ilçesine bağlı Kırmaya Köyü'ndeki Yunus ve Hatice Tanrıkulu çiftinin ilk çocukları olarak dünyaya gelen siyam ikizleri, ailenin maddi durumunun yetersiz olması nedeni ile dünyaya geldikleri Adana Çukurova Üniversitesi Balcalı Tıp Fakültesi Hastanesi'nde uzun bir süre kalmak zorunda kalmışlar, bakım masrafları ise hastane tarafından karşılanmıştı. Daha sonraki çocukları normal olarak doğan ailenin isteği üzerine yapışık kardeşler, Kırmakaya Köyü'ne getirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious