Yaptırım kararı büyük yankı buldu

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

BM Güvenlik Konseyi'nin uranyum nedeniyle İran'a yönelik aldığı ekonomik ve ticari yaptırım kararına yönelik ABD, Almanya, Fransa ve İsrail'den peş peşe açıklamalar geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya, BM Güvenlik Konseyi'nin, uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmayı reddetmesi üzerine İran'a yönelik aldığı ekonomik ve ticari yaptırım kararının, ''uluslararası toplumun kararlılığının güçlü bir işareti'' olduğunu söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, yaptığı yazılı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nde oybirliğiyle kabul edilen 1737 numaralı kararın, ''İran'ın, uluslararası toplumun isteklerini yerine getirmemesi nedeniyle gerekli duruma geldiğini'' kaydetti.

Steinmeier, İran'dan, nükleer programıyla ilgiyi görüşmelere yeniden başlama yolunun açılması için konsey kararına uymasını istedi. İran'ın, nükleer faaliyetlerini askıya alması durumunda Fransa, İngiltere, Almanya, Çin, Rusya ve ABD'nin görüşmelere her zaman hazır olduğunu ifade eden Steinmeier, İran'a ''bu şansı kullanması'' çağrısında da bulundu.

-EL BARADEY-

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradey de, UAEK'nun, İran'ın nükleer programını izlemeyi sürdüreceğini söyledi. El Baradey, UAEK'nun internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, İran ile uluslararası toplum arasında ''karşılıklı uzlaşma ve görüşmeye dayalı uzun vadeli küresel bir anlaşmadan'' yana olduklarını belirterek, UAEK'nın BM Güvenlik Konseyi kararını uygulayacağını kaydetti.

-ABD-

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nicholas Burns, Washington'ın, uluslararası toplumun, İran'a daha fazla yaptırım uygulamasını istediğini kaydetti. Burns, ''Bu kararın tek başına yeterli olduğunu düşünmüyoruz. Uluslararası toplumun daha da ileri adım atmamsını istiyoruz'' dedi. Burns, ''Başta AB üyesi ülkeler ve Japonya olmak üzere bazı ülkeleri bizim aldığımız gibi birtakım ekonomik önlemler almaya ikna etmeye çalışacağız'' diye konuştu.

-İSRAİL-

İsrail de konseyin İran'a yönelik ticari yaptırım kararından duyduğu memnuniyeti açıklayarak, bunun, İran'ın nükleer silah elde etmesinin önlenmesi çabalarında önemli bir adım olduğunu bildirdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, ''İran'ın nükleer planının engellenmesi amacına ulaşmak için uluslararası toplumun kararlılığını göstermeyi sürdürmesi gerekeceği'' kaydedildi.

-FRANSA-

Fransa da İran'a nükleer programıyla ilgili görüşme masasına dönmesi çağrısında bulunarak, Tahran'ın uluslararası topluma meydan okuması durumunda da konseyin bugünkü kararının ardından daha da artan tecritle karşı karşıya kalacağını kaydetti.

Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi kararını överek, oybirliğiyle kabul edilen kararla, İran'ın karşısında ''uluslararası toplumla işbirliği yapması ya da tecridin artması riskini barındıran uranyum zenginleştirme faaliyetini sürdürmesi'' seçeneği bulunduğunu kaydetti. Douste-Blazy ayrıca, karar tasarısının, tüm konsey üyelerince kabul edilebilir duruma gelmesi için çalışan Fransa'nın, Tahran ile diyalog için bastırmayı sürdüreceğini söyledi

-REJİM MUHALİFİ İRAN ULUSAL DİRENİŞ KONSEYİ-

Öte yandan Fransa'da faaliyet gösteren İran rejimi muhalifi İran Ulusal Direniş Konseyi'nin Başkanı Meryem Radcavi de, BM Güvenlik Konseyi'nin kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Konseyin bugünkü oturumunda, 3 Avrupa ülkesi İngiltere, Fransa ve Almanya tarafından İran'ın nükleer programıyla ilgili hazırlanan karar tasarısı, 15 üyenin tamamının oylarıyla kabul edilmişti.

Kararda İran'ın UAEK ile işbirliği yaparak nükleer faaliyetlerini gecikmeksizin askıya alması isteniyor. İran'ın karara uyup uymadığını belirlemek için de UAEK Başkanı'ndan 60 gün içinde bir rapor talep ediliyor. Kararda, tüm ülkelerden, İran'ın uranyum zenginleştirme, yeniden işleme, ağır su reaktörleri, nükleer silah sevkiyat sistemlerinin geliştirilmesi ve bu konularla ilgili araştırma-geliştirme faaliyetlerine katkıda bulunacak malzemelerin, teknolojinin ve finansmanın İran'a sağlanmasını ve satışlarının yasaklanması isteniyor.

Ayrıca karar, İran'ın bu tür faaliyetlerine katılan kişilere ve kurumlara seyahat yasağı ve mallarının dondurulması gibi yaptırımlar getiriyor. Karar tasarısının ekinde, İran'ın nükleer ve balistik füze programlarına katılan kişi ve kurumların listesi yer alıyor.

BM Güvenlik Konseyi kararı, İran'ın nükleer teknolojiyi, kimi ülkelerin kuşku duyduğu biçimde silah yapımı için kullanmamasını güvence altına almayı amaçlıyor. İran ise nükleer programının barışçı ve sivil amaçlı olduğunda ısrar ediyor. Tahran da kararın ardından yaptığı açıklamada kararı, ''hukuk dışı, konseyin görevi dışında ve uluslararası kurallara aykırı bir girişim'' olarak niteleyerek ''geçersiz'' saydığını açıklamış ve nükleer faaliyetlerinin süreceğini bildirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious