Yarbay ama eline silah bile almamış!

Yarbay ama eline silah bile almamış!.9687
  • Giriş : 01.07.2009 / 05:40:00
  • Güncelleme : 01.07.2009 / 00:09:02

Zir Vadisi sorumlusu, Ergenekon sanığı Yarbay Dönmez garip konuştu: Hayatım boyunca elime silah almadım.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yarbay Mustafa Dönmez'in, ilk duruşmada dile getirdiği “Çiçek Albay'a gösterilen özen bana gösterilmedi, gösterilseydi krokinin bana ait olmadığı ortaya çıkardı” sözlerini askeri mahkeme dikkate aldı.

Genelkurmay Askeri Mahkemesi Zir Vadisi'ndeki silahların yerlerini gösteren krokinin Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesi için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istenmesine karar verdi. Duruşmada Dönmez'in “Ben elime silah almadım” demesi pek inandırıcı değildi.
Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan ve Askeri Savcılık'ça da hakkında 'Askeri eşyayı gizleme' suçlamasıyla dava açılan Yarbay Dönmez'in Genelkurmay Askeri Mahkemesi'ndeki yargılanmasına devam edildi.

Dünkü ikinci duruşmada, Yarbay Alp Kaya, Yarbay Nedim Kılıç ve emekli Albay İlhami Güler tanık olarak dinlendi. Dönmez'in evine giden tanıklar, evde çıkan silahlarla ilgili bilgileri olmadığını belirtti.

'Mühimmatı polis koydu'

Tanık anlatımlarından sonra Askeri Hâkim Cemil Çelik, Dönmez ve avukatı Mehmet Aytekin'e bir talepleri olup olmadığını sordu. Dönmez, Zir Vadisi'nde emniyet görevlileri tarafından tutulan tutanağın çelişkilerle dolu olduğunu belirterek “Zir Vadisi'ne hazırlıklı geldikleri anlaşılıyor.

27 TEM polisi vadide arama yapıyor. Kendi koydukları o mühimmatı kolay buluyorlar. Çünkü kendisi koydu. İlk gün görev yapan polislerden 13 tanesi ikinci gün gelmiyor. Aramalarda parmak izi çıkmış. Bu polislerin parmak izi istensin” dedi.

'Domuza ateş etmem'

Ben hayatım boyunca elime silah almadım.

Yarbay arkadaşlar Sapanca'daki evime gelirlerdi. Köpeklere verilmek üzere domuz avlamaya giderlerdi. Ben gitmezdim. Onlara o canları vurmayın derdim. Ben ağaç kesmeyi bile katillik olarak görüyorum. Evime domuz girdiğinde korkutmak için ateş bile açmıyorum. Bu özellikleri olan bir kişi nasıl Başbakan'a suikast planı yapabilir.”

'450 mermi sonradan eklendi'

Avukat Mehmet Aytekin de emniyetin düzmece delil yaratma yöntemlerinden birini uyguladığını savunarak, “Sapanca'daki evde saat 16.00'da arama başlamış 22.00'de bitmiştir. Ancak 450 tane fişek daha sonra arama tutanağına kaydedilmiştir” dedi.

Aytekin, Zir Vadisi'nde incelemeler yaptığını belirterek, “Olay öncesinde bir grup polisin bölgeye geldiği yönünde beyanlarda bulunmaktadır” diye konuştu.

Çiçek gibi muamele

Verilen aranın ardından Mahkeme, Zir Vadisi'nde yapılan kazılara dayanak olduğu belirtilen kroki ile ilgili olarak Adli Tıp incelemesi yaptırılıp yaptırılmadığının sorulmasına karar verdi.

Kararda, “Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'ndan bu konuda bir rapor alınmamış ise, ajandada belirtilen kroki ile sanığın daha önce yazmış olduğu yazı ve işaretler arasında benzerlik olup olmadığı, bu yazıların gerek el yazısı karakteri gerek kullanan mürekkep açısından aynı el ürünü olup olmadığı hususlarında Adli Tıp Kurumu incelenmesi yaptırılabilmesi için krokinin yer aldığı ajandanın Mahkememize gönderilmesi için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılmasına karar verildi” denildi. Jandarma incelemesinde krokinin Dönmez'in el ürünü olduğu tespit edilmişti.
Mahkeme Dönmez'in ev aramasına katılan ve iki albayın da bulunduğu beş subayın dinlenmesine karar verirken; Dönmez'e ait başka lojman olup olmadığının tespit edilmesine karar verdi.

Mahkeme, Zir Vadisi'nde kazı yapan kepçe operatörü ile olay yerinde inceleme yapan jandarmaların dinlenilmesi talebini daha sonra karara bağlayacağını açıkladı. Mahkeme Dönmez'in tutukluluk halinin devamına karar verdi.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*