Yarbay Dönmez'in 12 yıl hapsi istendi

Yarbay Dönmez'in 12 yıl hapsi istendi.16792
  • Giriş : 20.06.2009 / 09:07:00

Jandarma, Zir Vadisi silahlarını gösteren krokinin Ergenekon tutuklusu Yarbay Dönmez’e ait olduğunu belgeledi. Askeri savcı, Dönmez'in 12 yıla kadar hapsini ve TSK’dan ihracını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Askeri Savcılığı, evindeki krokiden Sapanca ve Ankara'daki evlerinde cephanelik bulunan Ergenekon tutuklusu Yarbay Mustafa Dönmez hakkında başlattığı soruşturmayı tamamladı. Askeri Savcılık, Dönmez'in Askeri Ceza Kanunu'nun 131. maddesinde belirtilen 'askeri eşyayı çalma, zimmete geçirme, kışla dışına çıkarma' suçunu işlediğini belirtti. 12 yıla kadar hapsini ve TSK'dan ihraç edilmesini istedi.

İKİ AYRI KRİMİNAL İNCELEME

İddianamede silahların gömüldüğü adresi gösteren el yazması krokilerin Jandarma ve polis tarafından ayrı ayrı yapılan kriminal inceleme sonucuna göre şüpheli Yarbay Dönmez'e ait olduğu belirtildi. İddianamenin 6. sayfasında krokiyle ilgili 'Şahsa has itiadı hususiyetler ile kaligrafig ve grafolojik özellikler yönünden uygunluk ve benzerlik belirlenmekle, bahse konu el yazılarının Dönmez'in eli mahsulü olduğu kanaatine varıldığı' denildi. Emniyet'in kriminal raporu ise iddianamede 'Krokideki yazıların şüpheli Mustafa Dönmez'in el ürünü olduğu' ifadesiyle yer aldı.

20 EL BOMBASI KARA KUVVETLERİ'NİN

Genelkurmay Askeri Savcısı Albay Yavuz Şentürk'ün hazırladığı iddianamede Dönmez'in Sapanca'daki evinde ele geçen krokiden hareketle Ankara Zir Vadisi'ndeki kazılarda bulunan MKE yapımı 20 el bombasının ise 1981 ve 1984'te Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na, 450 merminin de KKK'ya 1997'de teslim edildiği kaydedildi. İddianamede silahlarla ilgili şu bilgilere yer verildi:

MKE'nin 15 Ocak 2009 tarihli raporuna göre ele geçirilen silah ve mühimmat ile ilgili 1975 öncesi kayıtlara ulaşılamadı. Ancak aramalarda ele geçirilen 20 M 204 A2 el bombası tapasında 'KF-MKE 165 9-84' kafile numaralı olanından 12 bin 450 adet 15 Ekim 1984 tarihinde, 'KF-MKE 132 3-81' kafile numaralı olanından 11 bin 340 adet 15 Haziran 1981 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

KFMKE-24/97 kafile numarasını taşıyan 450 adet 'Tab. Mer. 9mm. Uz. MKE' mühimmat 1997 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın 1997/74 sayılı sözleşmesine istinaden üretildi.

33513 numaralı 7.65mm Kırıkkale marka tabanca MKE İstanbul Bölge Müdürlüğü'nden 26 Eylel 1961 tarihli fatura ile Türkiye İş Bankası Türbe Şubesi Müdürlüğü'ne satıldı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ele geçirilen 13 silahtan üçünün Mustafa Dönmez ve eşi Müh. Binbaşı Fatma Dönmez'e ait olduğunu bildirdi. Kalan 10 silaha KKK envanterinde rastlanmadığını belirtti.

BOMLABAR 12 AYRI KAFİLEDEN

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ele geçirilen el bombalarının 12 ayrı kafileden olduğunu, ikisinin KKK envanterinde bulunmadığını, kalan 10 ayrı kafile numarasının ise KKK envanterinde bulunan el bombası kafileleriyle aynı olduğunu tespit etti.

KKK envanterindeki el bombası kafileleriyle aynı olan ve 1953-1984 arasındaki çeşitli yıllarda imal edilen 10 kafileye ait el bombalarının bazı askeri birliklerin lağvedilmesi nedeniyle tespitinin yapılamadığı belirtildi.

SORGUSUNDA İNKAR ETMİŞTİ

Yarbay Dönmez, askeri savcıdaki sorgusunda Sapanca ve Ankara Zir Vadisi'nde ele geçirilen silah ve mühimmat ile krokinin kendisine ait olmadığını iddia etmişti. Ancak, Jandarma ve Emniyet'in kriminal incelemesi, MKE raporu, KKK'nın envanter kaydı Dönmez'i doğrulamadı. Dönmez ayrıca, askeri savcılıktaki sorgusunda Ergenekon sanıkları arasında sadece Doç.Dr.Emin Gürses'i tanıdığı anlattı.

HER HAFTA SONU SAPANCA'DAYDI

Silahların bulunduğu Sapanca'daki eve son 3 ayda hiç uğramadığını Yenikentteki lojmana da 3 ayda bir veya iki kez uğradığını söyleyen Dönmez'in bu ifadelerinin de doğru olmadığı ortaya çıktı. İddianamede, 'Şüphelinin haftasonu ve tatillerde Sapanca'daki evde kaldığı, Yenikent lojmandaki telefondan görüşmeler yapıldığı, Salih Külünk isimli şahısla ortadan kaybolduğu tarihlerde görüşmeler yaptığı anlaşılmıştır' denildi.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*