Yarbay Dönmez'in ordudan ihracı istendi

Yarbay Dönmez'in ordudan ihracı istendi.12668
  • Giriş : 23.06.2009 / 06:00:00
  • Güncelleme : 23.06.2009 / 00:06:21

TSK tarihinde bir ilk! Ergenekon'da tutuklanan Yarbay Dönmez'in ordudan ihracı istendi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sapanca'daki evinden ve Ankara Zir Vadisi'ndeki boş araziden çıkan cephanelikle adını duyuran Yarbay Mustafa Dönmez hakkında askerî savcılığın, görevden ihraç istemesi herkesi şaşırttı.

Ergenekon soruşturması kapsamında daha önce tutuklanan muvazzaf askerler, serbest bırakıldıktan sonra görev yerlerine dönmüştü. Yarbay Dönmez, ihraç edilirse bir ilk yaşanacak.

Ergenekon soruşturmasının 9. dalgasında bulunan cephaneliklerle adını duyuran Yarbay Mustafa Dönmez hakkında dava açan askerî savcılık, Askerî Ceza Kanunu'nun 30. maddesine göre Yarbay'ın ihracını talep etti. Ergenekon soruşturmasında daha önce tutuklanan muvazzaf askerler için böyle bir uygulama yapılmamıştı. Poyrazköy'deki kazılarda ele geçirilen mühimmat üzerine hakkında yakalama kararı çıkarılan Yarbay Mustafa T. Ecevit, bir ay yurtdışı görevinde kaldıktan sonra teslim olmuştu. Aynı soruşturmada tutuklanan ilk muvazzaf askerler Teğmen Noyan Çalıkuşu'nun Kırklareli'ne, Teğmen Eren Mumcu'nun da Hakkari'deki görevlerine tahliye olduktan sonra tekrar alındıkları ortaya çıktı.

Ergenekon soruşturmasında ilk muvazzaf tutuklama Eylül 2008'de gerçekleşti. 4 teğmen, bir askerî öğrenci tutuklandı. Bunlardan Teğmen Mehmet Ali Çelebi halen tutuklu, 5 ay tutukluluktan sonra serbest bırakılan teğmenler Noyan Çalıkuşu ve Eren Mumcu'nun ise görevlerine başladığı öğrenildi. Soruşturmadaki ikinci tutuklama 7 Ocak 2009'daki operasyonda Mustafa Dönmez'e yapıldı. İşçi Partisi'nin Karargâhevleri yapılanmasıyla bağlantılı oldukları ileri sürülen Albay Cengiz Köylü, Albay Mustafa Koç, Üsteğmen Taylan Özgür Kırmızı ve Üsteğmen Muhammed Sarıkaya tutuklandı. 22 Ocak 2009'daki operasyonda teğmenler Emre Baltacı, Onur Özdemir, Cihan Arık ve 4 muvazzaf subay tutuklandı. 21 Nisan 2009'da başlayan Poyrazköy kazılarında çıkan cephanelikle ilgili Deniz Yarbay Ercan Kireçtepe, Deniz Binbaşı Emre Onat, Deniz Binbaşı Eren Günay ve Yarbay Mustafa T.Ecevit tutuklandı.

ASKERÎ SAVCILIK, DVD'NİN İMHASINI İSTİYOR

Ergenekon soruşturması ve "askerî eşyayı gizlemek" davalarının tutuklusu Yarbay Mustafa Dönmez hakkındaki iddianamede önemli bilgiler yer alıyor. Askerî savcı, iddianamenin "talep" bölümüne askerî mahkemede 12 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak olan Yarbay Dönmez'in ordudan ihraç edilmesini istemekle başlıyor. Dönmez'de ele geçirilen dürbünün, ait olduğu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilmesi talep ediliyor. Askerî savcılık emanetinde bulunan ajandanın Dönmez'e iadesi isteniyor; ancak bu ajandanın Zir Vadisi'ndeki cephanelik krokisinin yer aldığı ajanda olup olmadığı konusunda bilgi verilmiyor. Askerî savcılık emanetinde bulunan ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 26 Ocak 2009 tarihli yazısı ekinde gönderilen bir adet DVD ile iletişim tespit tutanaklarının yargılama sonucunda yapılacak değerlendirmeye göre imha edilmesine karar verilmesi talep ediliyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*