Yarbay ile erin altın kavgası!

  • Giriş : 04.10.2007 / 10:15:00

Emekli Yarbay, Marmara depreminde bir erin bularak askeriyenin bahçesine gömdüğü çok miktarda altın ve 300 bin doları harcamaktan yargılanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

17 Ağustos 1999 Marmara depreminde bir erin bularak Yalova Hava Meydan Komutanlığı bahçesine gömdüğü çok miktarda altın ve 300 bin doları alarak harcadığı ve bu kanalla haksız mal edindiği iddiası ile hakim karşısına çıkan emekli Hava Yarbay Mümin Şen'in duruşmasına Yalova 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

Yarbay Şen, emekli olmadan kısa süre önce verdiği mal beyanında yer almayan ikiz villayı henüz üzerine geçirmediği için beyan etmediğini savundu.

17 Ağustos 1999 Marmara depremi sırasında Yalova'ya arama kurtarma çalışmaları için gelen Tarkan Okçu isimli er, enkazlar arasında, içinde çok sayıda altın ve 300 bin dolar para olan bir çanta bulmuştu.

Ardından bu çantayı Yalova'nın Taşköprü beldesinde bulunan Hava Meydan Komutanlığı'ndaki bir incir ağacının altına gömen er, altın ve paraları alamadan terhis olmuştu.

Daha sonra komutanlıkta görevli Hava Yarbay Mümin Şen ile irtibata giren Tarkan Okçu, bu parayı kendisinin gömdüğü yerden alamadığını, ancak Şen'in çıkartması halinde kendisiyle bölüşeceğini söylemişti.

Bunun üzerine erin tarifi ile incir ağacının dibinde gömülü çantayı bulan ve paraları çıkartan Yarbay Mümin Şen daha sonra bu parayı erle bölüşmeyince, konu asker tarafından gün yüzüne çıkartılmıştı.

Bu süreçte emekli olan Yarbay Mümin Şen'in ise mal varlığında ciddi bir artış gözlenmiş, ancak bu artışı askeri kanunlar gereği her yıl verilen mal beyanına yansıtmadığı gerekçesi ile askeri makamlarca hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu.

Ancak askeri mahkeme Mümin Şen'in emekli olduğu gerekçesi ile davada görevsizlik kararı vermişti. Bunun üzerine Şen'le ilgili olarak Yalova 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı.

YARBAY MÜMİN ŞEN'İN DURUŞMASINA DEVAM EDİLDİ

Tutuksuz olarak yargılanan Hava Yarbay Mümin Şen hakkında 3628 sayılı "Haksız mal edinme ve usulsüz mal bildiriminde bulunma" kanunu gereğince açılan davanın duruşmasına, Yalova 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Hakim Mehmet Alptekin tarafından görülen davada, sanık Mümin Şen'in tanıkları dinlendi.

Duruşmada kendisini savunan emekli Yarbay Mümin Şen, "Benden Hava Meydan Komutanı Albay Atilla Kural tarafından mal beyanında bulunmam istendi ve ben askeri kanunlar gereği 2003 yılında mal beyanında bulundum.

Ancak Yalova Basın Sitesi'nde aldığım ikiz villaları mal beyanının istendiği tarihte henüz üzerime geçirmediğim için beyan etmedim" dedi.

Hakim Mehmet Alptekin şahitlerin ifadelerinin incelenmesi gerekçesi ile davayı ileri bir tarihe erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious