Yarbay'ın bombalarıyla Ümraniye aynı

Yarbay'ın bombalarıyla Ümraniye aynı.17374
  • Giriş : 14.01.2009 / 09:10:00

Yarbay Dönmezin evinden çıkan el bombaları ile Ümraniye bombalarının kafile numaraları uyuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergenekon terör örgütüne yönelik son dalga operasyonda Yarbay Mustafa Dönmez'in Sapanca'daki evinde ele geçirilen 22 adet el bombasıyla ilgili ilk incelemede ilginç bulgalara ulaşıldı. 7 Ocak günü Yarbay Dönmez'in Sapanca'daki evinde ele geçirilen bombaların kafile numaralarının Ergenekon terör örgütü soruşturmasının startının verilmesine neden olan Ümraniye bombalarının kafile numaraları ile uyuştuğu ortaya çıktı. Örgüt bağlantıları daha da güçlü kurulmaya başlandı.

YAZILAR LAZERLE OKUNDU

Yarbay Mustafa Dönmez'in Sapanca'daki evinde ele geçirilen 22 adet el bombasının izini süren polis soruşturmanın başlangıç noktasına ulaştı. 2006 Haziran'da bulunan el bombalarından yaklaşık 19 ay sonra bulunan Yarbay Dönmez'in el bombalarının aynı kafile numaralarından olduğu belirlendi. Kafile numaraları tahrip edilen el bombalarının incelemesi lazer yöntemiyle gerçekleştirildi.

MKE TSK'YA TESLİM ETMİŞ

Sapanca bombaları üzerinde yapılan incelemesinde bombaların bir kısmının 1992 yılında MKE'nin protokol kayıtlarına girdiği ve 1994 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na 1-58-12 kafile numarası ile teslim edildiği görüldü. Bombaların bir kısmının ise 1988 yılında MKE'nin protokol kayıtlarına girdiği, 1-8-5 kafile numarası ile 1992 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildiği ortaya çıktı.

ÜMRANİYE-SAPANCA-ESKİŞEHİR

2007 yılının Haziran ayında Ümraniye'de ele geçirilen 27 adet el bombasının büyük bir kısmının da aynı kafile numarasını taşıdığı yapılan inceleme sonucunda ortaya çıktı. Ümraniye'de ele geçirilen bombaların bazılarının kafile numarasının Sapanca bombalarında olduğu gibi KF-MKE-1-58 12-94 ile KF-MKE-1-8 5-88 olduğu belirlenmişti. Eskişenir'de ele geçirilen el bombalarının kafile numarası ile Cumhuriyet gazetesine atılan el bombalarının kafile numaraları da kardeş çıkmıştı. Bombaların kardeşliği Ergenekon hücrelerinin dağınık halde olduğunu gösterdi.

Genelkurmay cephaneliği soruşturuyor

Genelkurmay Başkanlığı, Sapanca ve Ankara'daki evlerinde cephanelikler bulunan Yarbay Mustafa Dönmez hakkında derhal soruşturma açıldığını açıkladı. 4 gün firari gezdikten sonra 12 Ocak 2009'da saat 10.30'da teslim olan Dönmez'in, 'askeri eşyayı çalma, zimmete geçirme, kışla dışına çıkarma' suçundan tutuklanarak Mamak Askeri cezaevine konulduğu belirtildi. Genelkurmay'ın silah ve mühimmatla ilgili de soruşturmasının sürdüğü duyuruldu.

Kroki çözüldükçe kazı sürecek

Yarbay Mustafa Dönmez'in evinde ele geçirilen krokinin izi takip edilerek önceki gece 30 el bombası, 9 sis bombası, 10 aydınlatma fişeği ve 800'den fazla G-3 mermisi bulunan Sincan Yenikent'teki Zir Vadisi'nde aramalar dün de iş makinaları ve kazmak kürekle devam etti. Öğle saatlerinde kazı alanından eski bir testinin çıkması üzerine kısa süre çalışmalara ara verildi. Daha sonra Ankara Üniversitesinden toprak altını görüntüleyebilen ve röntgen çekme özelliklerine sahip Jeoradar'la aramalar devam etti. Akşam saatlerine kadar yapılan çalışmalarda yeni bir bulguya rastlanmadı. Bulunan testinin 19. yuzyıl Osmanlı eseri olduğu belirlendi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 'Ele geçirilen kroki ve dokümanlar incelendikçe yeni yerler çıkabilir. 'Şurada, burada var' diyebileceğimiz bir şey yok. Kazılardan çıkan mühimmat çıktıkça inceleniyor. Yeni yerler de çıkarsa, gerekirse aranabilir'' karşılığını verdi.

SİLAHLAR MKE YAPIMI ÇIKABİLİR

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Ergenekon Soruşturması kapsamında ortaya çıkarılan cephaneliklerdeki silahların MKE yapımı olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Son bombaların seri numarasının silinmediğini belirten Gönül 'MKE malıysa mutlaka kaydı vardır' dedi.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*