'Yargı, Dinçer'in Cumhuriyet karşıtlığını tescilledi!'

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakanlık Müşteşarı Ömer Dinçer'in Cumhuriyet karşıtlığının, Cumhuriyetin temellerini değiştirme kararlılığının yargı kararı ile hükme bağlandığını ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baykal açıklamasında, "Ne Amerika'da ne de Avrupa'da Başbakanlık Müşteşarlığı gibi bir görevin 'Truva atına' teslim edildiğini göremezsiniz. Resmi takiye dönemi artık sona erdi. Herkes şimdi sahnede Brütüs'ün hançeri Cumhuriyet'in sırtına ne zaman sokacağını bekliyor" diye konuştu.

Cumhuriyetin temel değerlerine karşı olan düşüncelerini ifade eden ve halen de bu düşüncelere sahip çıktığını söyleyen bir kişinin bugün Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanlık Müşteşarı olarak görev yaptığını vurgulayan Deniz Baykal, Ömer Dinçer'in ortadan kaldırılmasını istediği ilkelerin, Anayasa'nın değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen maddeleri olduğunu kaydetti. Bu durumun aslında bir Anayasa skanladı olduğunu savunan Baykal, "Türkiye Cumhuriyeti'nin bu kadar sahipsiz, bu kadar kapanın elinde kaldığı bir dönem yaşanmamıştır. Bu durum ne düşünce özgürlüğüyle, ne de demokrasi ile açıklanabilir. Bu zat, devletin en gizli bilgilerine ulaşacak, tayinleri, yönetmelikleri, kararnameleri yönlendirecek, en gizli toplantılara katılacak, cumhuriyeti ve anayasamızı sahiplenip koruyacak. Buna inanmak maskaralıktır" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin niçin hızla bir rejim krizine doğru sürüklenmekte olduğunu merak edenlerin, Başbakanlık müsteşarının kimler tarafından, niçin o göreve atandığını düşünmesi gerektiğini belirten Baykal, "Yargıtay kararı var. Bu Yargıtay kararından sonra acaba, Anayasa ve Cumhuriyete inanan insanlar, onunla el sıkışıp selamlaşmaya, aynı masa etrafında toplanıp devletin en gizli bilgilerini, sorunlarını birlikte konuşmaya, Cumhuriyete yönelik tehditleri birlikte değerlendirmeye daha ne kadar zaman devam edeceklerdir?" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious