Yargı, sadece yargıçlara bırakılamaz

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, yargının tek başına yargıçlara veya siyasilere bırakılmayacak kadar önemli bir konu olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Cemil Çiçek, içeriden veya dışarıdan siyaset yapılmasının yargıya zarar verdiğini söyledi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Adalet Bakanlığı ve yargı kurumlarının bütçelerinin görüşüldüğü toplantıda konuşan Bakan Çiçek, dünyanın hiçbir yerinde yargı bağımsızlığını temin eden tek bir model olmadığını dile getirdi. Dünyada hakimlerin halk tarafından ya da yasama ve yürütme organlarınca atandığı farklı modeller bulunduğunu aktaran Çiçek, şunları söyledi: "Bu modellerin hepsinde yargının bağımsızlığı sağlanmaktadır. 'HSYK'dan, Adalet Bakanı ve müsteşarı çıksın' deniliyor. Eğer yargının sorunu, sadece bu kişilerin buradan çıkmasıysa, biliniz ki yargıyı bugün bulunduğu noktadan çok daha geriye götürürsünüz."

Yargının tek başına yargıçlara bırakılamayacağı görüşünü savunan Çiçek, "Eğer yargıyı tümüyle siyasete bırakırsanız, köy hizmetleri müdürlüğüne döner. O zaman hakimler hakimlik, savcılar savcılık yapamaz. Tümüyle hakimlere bıraktığınız takdirde de o zaman 'Türkiye ne kadar hukuk devleti olur?' ona iyi bakmamız lazım. Geriye dönük yaşanmış tecrübeleri var bunun." diye konuştu. Bu konuda Avrupa'dan örnekler veren Çiçek, Türkiye'ye ziyarete gelen Alman yargıtay başkanına bir yemekte Almanya'da yargıtay üyeliğine seçimin nasıl olduğunu sorduğunu aktardı. Alman yargıtay başkanının, "Bizde 32 kişilik kurul var, bu kurul seçer. Bu 32 kişinin 16'sını eyalet adalet bakanı, 16'sını da federal adalet bakanı seçer." dediğini hatırlattı. Bunun üzerine konuk başkana, "32 kişinin tamamını siz seçiyorsunuz. Yargıya siyaset karışmıyor mu?" diye sorduğunu dile getiren Çiçek 'hayır' cevabı aldığını dile getirdi.

Yargıda siyasetin yapılamayacağına vurgu yapan Bakan Çiçek, "Yargıda önemli olan, siyasetin yapılmamasıdır. Siyaset, ne yargının dışından ne de içinden yapılmalıdır." ifadelerini kullandı.

Saygısızlığı AB yapıyor

Yargı bağımsızlığı konusunda AB'yi 'çifte standartlı davranmak'la suçlayan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, bu konuda en büyük saygısızlığı AB'nin kendisinin yaptığını belirtti. Çiçek, terörist Fehriye Erdal ve bunun gibi diğer suçluların iadesini istediklerinde ilgili ülke yetkililerinin 'yargı bağımsızdır' dediklerini; ancak Türkiye'ye gelince yargının tutukladığı bir kişinin serbest bırakılamasını istediklerini aktardı. 301. maddeye de değinen Cemil Çiçek, AB ülkelerinde de buna benzer maddelerin bulunduğunu hatırlatarak, "Ancak uygulanmıyor deniliyor. AB'nin 1,5 yıldır bu konudaki sabıkası haddini de aşmıştır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious