Yargıçlar vatan hainliğiyle suçlanıyor

Yargıçlar vatan hainliğiyle suçlanıyor.28351
  • Giriş : 14.06.2008 / 08:39:00

ABD’de Anayasa Mahkemesi’nin terör zanlılarına sivil mahkemelerde hak arama özgürlüğü ülkeyi karıştırdı, yargıçlar vatan hainliğiyle suçlanıyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bush yönetimi 11 Eylül saldırılarının ardından “terörle savaş” adı altında dünya genelinde terör zanlısı olduğu iddiasıyla yüzlerce kişiyi hiçbir gerekçe göstermeden Küba’daki Guantanamo üssüne kapattı. Geçen zaman içinde zanlıların üçte iksi serbest kaldı ancak 270 kişinin gözaltı hali 5 yılı aşkın süredir devam ediyordu. İşte bu zanlılar tarafından Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuru sonucunda ABD’yi ikiye bölen bir karar çıktı. Yüksek Mahkeme yargıçları bu kişilerin sivil mahkemelerde “Beni burada haksız yere tutuyorlar ya bir gerekçe göstersinler ya da serbest bıraksınlar” deme hakkı olduğu sonucuna vardı. Kararla mahkemenin statüsü tartışmaya açıldı.

4 muhafazakâr 4 liberal var

ABD’nin en üst düzey yargı organı olan Anayasa Mahkemesi (Supreme Court) zaten uzun zamandan beri tartışma konusu. En büyük tartışma noktası ise başkanların yargıçları atama yetkisiyle ilgili. Ömür boyu görev yapmak üzere atanan yargıçlar her zaman o dönemin başkanının siyasi görüşüne yakın isimlerden seçiliyor ve bu da mahkemenin siyasi bir kimliğe bürünmesine yol açıyor. Bush, kendi başkanlık dönemine kadar “liberal” olan mahkemeye iki muhafazakâr yargıç atayınca dengeler değişti ve büyük tartışmalar yaşandı. Şimdi mahkemede durum dört liberal, dört muhafazakâr ve bir ılımlı muhafazakâr şeklinde. Ancak ılımlı muhafazakâr olarak bilinen yargıç Guantanamo kararında liberallerin yanında yer aldı.

Amerikan vatandaşları ölecek

Başkan Bush kararın ardından “Mahkeme kararına saygılıyız ama ABD halkının güvenliği için kararı baypas edecek bir yasa değişikliği olabilir” ifadesini kullandı. Guantanamo zanlılarına mahkemeye gitme hakkı vermeyen “Military Act” kanununun babası Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham ise, “Karar vatana ihanettir. Kararın baypas edilmesi için gerekiyorsa anayasayı değiştiririz” dedi.

134 sayfalık karara ret oyu kullanan yargıçlardan Antonin Scalia da, “Aldığımız karar yüzünden başkomutanımız çok daha zor bir savaş yürütecek ve daha çok Amerikan vatandaşı ölecek” diye konuştu.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious