Yargıda kadro tartışması

Yargıda kadro tartışması.19556
  • Giriş : 28.11.2007 / 15:58:00

Hakim, savcı adaylarının mülakat sınavıyla ilgili tartışma büyüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Adalet Komisyonu'ndaki teklif 4 bin 62 boş kadroya Adalet Bakanlığı'nın yapacağı sınavla atama yapılmasını öngörüyor. Üstelik sınavla ilgili yargı yolu da kapatılıyor.

Muhalefet de yargı çevreleri de düzenlemeye tepkili. Adalet Komisyonu'nda görüşmelerine başlanan yasa teklifi, CHP lideri Deniz Baykal'ın AK Parti'yi yargıyı siyasallaştırmakla suçlamasının başlıca nedeni.

Düzenleme, yargıdaki 4 bin 62 boş yargıç ve savcı kadrosuna yapılacak atamaları mülakata bağlıyor, sınavın da Adalet Bakanlığı'nca yapılmasını öngörüyor ve sınav sonucuna karşı Danıştay'da dava açılmasını önlüyor.

Daha önce de sınavı Adalet Bakanlığı yapıyordu, ancak Danıştay buna imkan veren yönetmeliğin yürütmesini durdurdu. Ama Bakanlık, yönetmeliği değiştirerek sınavı yapmaya devam etti. Şimdi de bu değişiklik yasaya taşınmaya çalışılıyor.

Düzenlemeye sadece muhalefet değil, yargı çevreleri de tepkili. Yargıçlar Savcılar Birliği Başkanı Ömer Eminağaoğlu, "Sınavı bağımsız bir kurul yapmalı" dedi. Teklif hazırlanırken yargı çevrelerinin görüşünün alınmadığına dikkat çeken Eminağaoğlu'na göre, düzenleme 'iyi niyetli' değil.

Türkiye Barolar Birliği de, sınavın, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından yapılması gerektiğini düşünüyor. Barolar Birliği Başkan Özdemir Özok, "Bakanlık bürokratlarının yapacağı sınav objektif olmaz" dedi.

Anadol: "Yangından mal kaçırılıyor"

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol da, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda değişiklik öngören kanun teklifiyle, yargı bağımsızlığının "katledileceğini" savunarak, "Burada yangından mal kaçırılıyor" dedi.

Anadol, bir yandan Türkiye'de sivil anayasa adı altında topluma "güya sivilleşiliyor, demokratikleşiliyormuş" mesajı verilirken, diğer yandan bugün demokrasinin "katledildiğini" savundu.

Vatandaşların, başı sıkıştığında en son gideceği yerin yargı ve yargıçlar olduğunu dile getiren Anadol, "Eğer bir toplumda yargıya güven yoksa, vatandaşın yargının tarafsızlığı konusunda bir tereddütü varsa, o toplumda demokrasi yoktur" dedi.

Bir milletvekilinin verdiği kanun teklifinin, hiç beklemeden Adalet Komisyonu'na geldiğini ifade eden Anadol, yargının siyasallaşmasının ötesinde, özelleşmesiyle karşı karşıya olduklarını söyledi.

Anadol, iktidarın, yandaşı olan avukatlıkları hakim statüsüne geçireceğini öne sürerek, yazılı sınavın ardından mülakat yapılacağını anımsattı. Mülakatı, Adalet Bakanlığı memurlarının yapacağını ifade eden Anadol, ellerindeki listede bulunanları hakimliğe geçireceklerini savundu.

Kanun teklifinden Yargıtay, Danıştay, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu, YARSAV ve baroların haberdar olmadığını kaydeden Anadol, "CHP milletvekilleri olarak, komisyona geldik, mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Çünkü bu demokrasinin var olması veya olmaması meselesidir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious