Yargıda seçim krizi çözüldü

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Adalet Bakanı Çiçek ve müsteşar Kasırga'nın, Danıştay ve Yargıtay üyeliklerine seçim için yapılan HSYK'ya katılmaması üzerine çıkan kriz çözüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) bugünkü gündem toplantısına katıldı. Aynı zamanda HSYK'nın Başkanı olan Çiçek, Adalet Bakanlığı Ek Binasına gelişinde bir gazetecinin, “Toplantıya katılmak üzere mi geldiniz?” sorusunu, ”Evet. Nasıl olsa el altından bilgileri alıyorsunuz. Çıkışta açıklama yaparım” diye yanıtladı.

Kurulun diğer üyesi Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga da Çiçek'ten önce Adalet Bakanlığı Ek Binası'na geldi. Çiçek toplantının gündemini Danıştay seçimleri olarak bilerlemişti. Ancka toplantıdan sonra yaptığı açıklamada
Danıştay ve Yargıtay'daki eksik üyelikler için düzenlenecek seçimin 15 Nisan'da yapılması kararı alındığını açıkladı. Böylece yüksek yargıdaki seçim krizi çözülmüş oldu.

HSYK'nın geçen hafta salı ve perşembe günü yapılan toplantılarına Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga katılmamış, yerine müsteşar yardımcısı da görevlendirmemişti. Bunun üzerine Kurul, Kasırga hakkında perşembe günkü toplantıdan sonra Yargıtay Birinci Başkanlığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Yargıtay Birinci Başkanlığı da Cuma günü yaptığı toplantıda, Hakimler ve Savcılar Kanunu uyarınca Kasırga hakkında “gereğinin ifası ve takdiri için” dosyayı Adalet Bakanlığı'na göndermişti.

Yargıtay'da 23, Danıştay'da ise 6 üyelik boş bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious