"Yargılama bu mahkeme tarafından yapılamaz"

  • Giriş : 06.02.2009 / 20:04:00

Diyarbakır'da polis'e ait servis otobüsüne düzenlenen ve 4 polis memuru ile bir teknisyen yardımcısının şehit edildiği, saldırıya ilişkin 13 kişinin yargılanmasına başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma, çok sayıda izleyici bulunması nedeniyle, daha geniş olan 6. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda görüldü.

Duruşmaya, aralarında saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen ve hakkında tutuklama kararı bulunan terör örgütü üyesi ''Reber'' kod adlı Mehmet Şah Yildeniz'in yakınlarının da bulunduğu tutuklu 13 sanıktan 10'u katıldı.

Sanık avukatlarından Sezgin Tanrıkulu, hazırlanan iddianamenin bazı sanıklara ulaşmadığını öne sürdü.

Yargılamada, usul yönünden eksiklik olduğunu ileri süren avukat Tanrıkulu, şunları söyledi:

''Bu yargılama bu mahkeme tarafından yapılamaz. Müvekkillerimden Refika Nergiz, gözaltında iken ifadesi alınmadan iddianame hazırlandı ve mahkemeye sunuldu. Yargılamanın yapıldığı bu mahkeme de iddianameyi kabul etti. Ayrıca duruşma usulünde, önce sanıklar daha sonra tanık ve müştekiler dinlenir. İlk celsede önce müştekilere söz verilmesi usule aykırıdır. Bu nedenle usul yönünde bir eksiklik olduğu kanaatindeyiz. Mahkeme bu şekilde tarafsızlığını da kaybetmiştir. Reddi hakim talebinde bulunuyoruz.''

Avukat Tanrıkulu'nun bu talebi üzerine duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, ''Reddi hakim'' talebinin bir üst mahkeme olan 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nce değerlendirilmesine karar verdi.

Sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

-CEZA İSTEMİ-

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, terör örgütü üyesi Mehmet Şah Yildeniz ile saldırıyı gerçekleştirdikleri gerekçesiyle sanıklardan M.Y, N.B. ve H.Y. ile terör örgütünün dağ kadrosundan aldıkları talimat doğrultusunda saldırganlara yardım eden sanıklar A.N. ve R.B'nin, ''devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma'', 5 kamu görevlisini ''kasten öldürme'' ve 25 kamu görevlisini de ''kasten öldürmeye teşebbüs etme'' suçlarından 31'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları isteniyor. 5 sanık hakkında ayrıca ''kamu malına zarar verme'' ve ''tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma'' suçlarından da 6 ile 12'şer yıl arasında hapis cezası talep ediliyor.

İddianamede ayrıca çoğu saldırıyı planlayan Yildeniz'in yakınları olan 8 sanığın ''terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme'' suçundan 10'ar yıl hapis cezasına çarptırılması da isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*