Yargının bağımsızlığına fıkralı cevap

Yargının bağımsızlığına fıkralı cevap.12530
  • Giriş : 09.01.2009 / 22:15:00

Adalet Bakanı Şahin, ''Yargı bağımsızlığına en fazla riayet eden ve bu konuda titizlik gösteren AKP olmuştur.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakan Şahin beraberinde Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç ile birlikte AK Parti Manisa İl Başkanlığı'nı ziyaret etti.

Partililerle bir süre sohbet eden ve ''Düğümün üzerine bir kör düğüm de biz atalım, ondan sonra da gidelim'' düşüncesiyle iktidara gelmediklerini belirten Şahin ''Sorunları çözelim, halkımızın problemlerini mümkün olduğu kadar en aza indirelim ve en sonunda da halk, bu millet şunu söylesin bize 'Hay Allah razı olsun. Geldiler hizmet ettiler. Şu, şu, şu sorunlarımız vardı, onların çözülmesinde yardımcı oldular. Biz bunlardan memnunuz'. Hayır duasını almaktır tek beklentimiz'' diye konuştu.

ELEŞTİRİLERE FIKRALI CEVAP

Adalet Bakanlığı olarak fiziki imkanları ellerinde geldiği kadar düzeltmeye çalıştıklarını ifade eden Şahin şöyle konuştu:

''Yargı bağımsızlığına en fazla riayet eden ve bu konuda titizlik gösteren AK Parti iktidarı olmuştur. Birtakım siyasi partilerin genel başkanları öyle sözler sarf ediyorlar ki, sanki yargının bir faaliyetini bu siyasi iktidar yapıyormuş gibi kamuoyuna açıklamalarda bulunuyorlar. Bunları duyunca ben de bir fıkra ile anlatma ihtiyacı duydum şimdi. İki ama, dolma yiyorlarmış. Birisi diğerine demiş ki 'Neden çift çift alıyorsun'. Diğeri de cevap vermiş, 'Sen görmüyorsun ki, nereden biliyorsun çift aldığımı?' 'Yok, ben öyle yapıyorum da' demiş... Şimdi bizi yargıya siyaset karıştırmak ile itham edenler, yargı bağımsızlığını zedelemek ile itham edenler demek ki, hayatları boyunca hep bunu yapmışlar. Bizi de kendileri gibi zannediyorlar. O bakımdan bu tür sözlere itibar etmemiz mümkün değildir. Milletimizin de itibar etmesi mümkün değildir.''

''ÇETE'' SUÇLARINDAN 5 BİN CİVARINDA KİŞİ TUTUKLU

Yolsuzlukla, yoksullukla mücadeleye devam ettiklerini ifade eden Şahin, AK Parti Hükümeti öncesinde organize suç örgütü mensubu olup kamuoyunun ''çete'' dediği suçlardan dolayı cezaevlerindeki tutuklu hükümlü sayısının 2 bin civarında olduğunu, ancak bu sayının şimdi 5 bin civarında bulunduğunu belirtti.

Şahin sözlerini şöyle tamamladı:

''Bu doluluk oranının sebebi nedir diye soruyorlar. Diyoruz ki, suç ve suçluyla son yıllarda mücadelede ciddi bir başarı gösterildi. Özellikle birtakım suç örgütlerinin üzerine bu dönemde yargı organları ciddiyetle gitti. Tabii bu çalışmaları yaparken, emniyet, jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü personellerinden de yararlanıyoruz. Ama biz iktidar partisi olarak bu mücadelede, bu mücadeleyi yapacak olan bağımsız yargı organlarının karşısına 'yapmayın' diye çıkmıyoruz. 'Bir yerde yanlışlık görüyorsanız, şaibe görüyorsanız, haksızlık görüyorsanız, yasa dışı faaliyetler görüyorsanız ucu nereye kadar varırsa varsın üzerine gidin' diyoruz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*