Yargıtay açıklama yaptı

Yargıtay açıklama yaptı.13311
  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

Bir çok milletvekilinin de adının karıştığı ve her geçen gün genişleyen 'Küre Operasyonu'na Yargıtay'ın da adının karışması üzerine Yargıtay'dan açıklama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hiç bir dayanağı olmadan, düzeysiz konuşmaların manşete taşındığının belirtildiği açıklamada, ''Yargı ve Yargıtay'ı dışarıda pazarlamaya tevessül edenlerin varlığı, bilinen bir olgudur. Basın sanal olayları gündeme taşımamalı, bu gibilere prim vermemelidir. Bu tür davranışlar basın ahlak yasasına da uygun düşmemektedir" denildi.
Küre Operasyonu'nun Yargıtay ile de ilgisi olduğunun dün bazı gazetelerde yer alması üzerine Yargıtay açıklama yaptı. Olayın hiç bir somut dayanağının olmadığının ifade edildiği açıklamada, haberde adı geçen kişilerle Yargıtay'ın ilgisi olmadığı vurgulandı. Operasyon çerçevesinde telefon kayıtları dinlenilen iki kişinin konuşmasında Yargıtay'ın adının geçtiğinin iddia edildiğinin belirtildiği açıklamada, şahıslar arasındaki telefon konuşmasında Yargıtay'dan somut bir isim geçmediği, varsayımlara göre konuşulmduğu kaydedildi.

Açıklamada şöyle denildi: "Konuşmada bahsi geçen Sedat Şahin isimli kişiyle ilgili ne konuşmanın yapıldığı 2005 yılı Nisan'ında ne de bugün itibariyle Yargıtay'a intikal etmiş bir dava dosyası yoktur. Hal böyle iken, sanki konuşan şahısların Yargıtay'dan biriyle bağlantısı varmış gibi verilen haberle hem yargı ve hem de Yargıtay zan altında bırakılmakta, sisteme ve kuruma duyulan saygı ve güven örselenmektedir. Konuşan kişilerin emniyetçe izlenen şahıslardan olması ve kendi aralarında yaptıkları bir konuşmanın adeta Yargıtay'dan biriyle ilişki varmış gibi aktarılması, üstelik bir yıl evvelki konuşmanın bu şekilde manşete taşınması, kamuoyunun yanlış izlenimler edinmesine sebebiyet vermektedir.Sırf haber olsun diye bu gerçeklerden uzak ve düzeysiz konuşmaları manşete taşımak, kimseye yarar getirmez.

Sorumlu gazetecilik yerine sorumsuzca sözüm ona habercilik yapmak, kavramları ve kurumları zedelemek, sorumluluğun da ötesinde bir davranış biçimidir."

Yargıtay hakkındaki bu haberleri yayınlayan gazetelerin daha duyarlı ve dikkatli olmaları gerektiğinin ifade edildiği açıklamada, "Yazılanların da bir seviyesi olması icap eder. Önüne gelenin konuştuğu yerde, aklına gelenin bunu yayınlaması, basın özgürlüğü ile kabili tarif değildir. Yargı ve Yargıtay'ı dışarıda pazarlamaya tevessül edenlerin varlığı bilinen bir olgudur. Basın sanal olayları gündeme taşımamalı, bu gibilere prim vermemelidir. Bu tür davranışlar basın ahlak yasasına da uygun düşmemektedir. Sayın Yargıtay Başkanı 40 yıllık meslek yaşamı boyunca hemen her platformda ve her konuda belli bir duruş göstermiş ve halen de aynı çizgiyi muhafaza etmekte olup, özellikle yolsuzluk iddiaları karşısında tavizsiz ve sert tavrı herkesin malumudur. Bu bağlamda, kendisi ayrıca ve önemle bilinmesini istemektedir ki; intikal ettirilecek her ciddi iddia hassasiyetle araştırılacak ve gereği derhal ve en katı şekilde yapılacaktır'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious