Yargıtay: Bankalar kart ücreti alamaz

Yargıtay: Bankalar kart ücreti alamaz.20241
  • Giriş : 13.07.2008 / 23:45:00

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, bankaların müşterilerinden aldıkları kart ücretine ilişkin emsal bir karara imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yargıtay, bankaların tüketicilere imzalattığı sözleşmenin hukuka aykırı yönlerine işaret ederek bu sözleşmeye göre müşterilerden kredi kartı ücreti talep edilemeyeceğine hükmetti.

Bankadan aldığı kredi kartının yıllık ücreti olan 30 YTL’nin tüketici haklarına aykırı olduğu iddiasıyla Zonguldak Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuran H.A. tüm kredi kartı kullananları ilgilendiren emsal bir kararın çıkmasını sağladı.

H.A.’nın başvurusunu değerlendiren Zonguldak Tüketici Hakem Heyeti, kredi kartı ücretinin iptaline karar verdi. İlgili banka kararın hukuka aykırı olduğunu belirterek, Zonguldak 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme, bankanın müşterisine imzalattığı sözleşmede kredi kart ücretinin alınacağının belirtildiği gerekçesiyle Tüketici Hakem Heyeti kararının hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Temyiz üzerine dosya Yargıtay’a geldi.

12 punto siyah harf

Zonguldak 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin verdiği kararı bozan Yargıtay, bankaların hazırladığı sözleşmelerin tüketici aleyhine olduğuna dikkat çekerek bu sözleşmelerin 12 punto koyu siyah harflerle düzenlenmediğini kaydetti. Kararda şu görüşler dile getirildi:

“Taraflar arasındaki sözleşmede kart kullanıcısından kart kullanım ücretinin alınacağı belirtilmiştir. Sözleşmenin davacı banka tarafından matbu, standart olarak hazırlanıp boş olan kısımların rakam, isim ve adresler yazılarak doldurulduğu, sözleşmenin 12 punto koyu siyah harflerle düzenlenmediği görülmektedir.

Davacı, tüketici aleyhine olan ve tüketiciyi kart kullanımı ücreti adı altında bir külfete sokan sözleşme hükmünün tüketici ile ayrıca müzakere edilerek kararlaştırıldığını iddia ve ispat edememiştir.”

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*