Yargıtay Başkanlar Kurulu'ndan çok sert uyarı çıktı!

Yargıtay Başkanlar Kurulu'ndan çok sert uyarı çıktı!.15606
  • Giriş : 29.09.2007 / 00:19:00

Yeni anayasayı tartışmak için toplanan Yargıtay Başkanlar Kurulu'ndan sert uyarı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yargıtay Başkanlar Kurulu'nca yapılan açıklamada, "Cumhuriyetin vazgeçilmez temel dayanağını oluşturan ve yüksek mahkeme kararlarıyla çerçevesi isabetle çizilmiş laiklik ilkesinin doğrudan veya dolaylı yeni düzenlemelerle zayıflatılması kesinlikle kabul edilemez" denildi.

Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun yeni anayasa çalışmaları ile ilgili gerçekleştirdiği yaklaşık 5 saat süren toplantının ardından iki sayfalık yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, yürürlükteki anayasanın değiştirilmesi gerektiği yönünde geniş bir toplumsal mutabakat olduğu belirtilerek, "Geniş bir toplumsal mutabakat var ise de, bunun bütünüyle yeni bir anayasa yaparak mı, yoksa mevcut olanın yetersiz görülen ve aksayan normlarının yenilenmesi yoluyla mı gerçekleştirileceği keyfiyeti yeterince tartışılmamıştır" denildi.

Anayasalarda yapılacak değişimle, yenilemelerin toplumun bütününü ilgilendireceği vurgulanan açıklamada, bu nedenle hazırlığına başlama, geliştirme ve sonuçlandırılmasının en geniş toplumsal katılımla, uzlaşma ve sahiplenmelerle gerçekleştirilmesinin zorunlu olduğuna işaret edildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Henüz bütünüyle netleştirilmemiş ve tartışmaya resmen sunulmamış olsa dahi kamuoyuna yansıyan yönüyle yürütme erkinin sahipleneceği ve takipçisi olacağı izlenimi uyandıran taslağın ciddi itirazlarımıza konu olacak yönleri vardır.

Bilinmelidir ki, yürürlükteki anayasanın özünü ve laik Cumhuriyetin dayanağını oluşturan ve metne dahil olduğu 176. maddede ifade edilen 'başlangıç' bölümünün sözünde ve özünde kısaltma yapılarak etkisiz hale getirilmesinin kabul edilemeyeceği,

Anayasanın değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez hükümleri korunur gibi görülse bile başka maddelerde yapılacak değişikliklerle Cumhuriyetin temel ilkelerinin zaafa uğratılmasının benimsenemeyeceği,

Tarafsızlığı tartışma konusu olamayacak, bağımsızlığı ise bir türlü sağlanmak istenmeyen yargı erkini, yasama ve yürütmenin denetim ve hakimiyetine daha ziyade çekme niyetini açığa çıkartan önerilerin asla uygun bulunamayacağı,

Açıklanan vazgeçilmez ilkeler doğrultusunda ve bu sorumluluk duygusu ile gelişmelerin takipçisi olunacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious