Yargıtay Başkanlığı için yarış başlıyor! 9 aday var...!

Yargıtay Başkanlığı için yarış başlıyor! 9 aday var...!.15606
  • Giriş : 15.10.2007 / 13:57:00

Yargıtay Başkanlığı için yeniden yarış başlıyor. Adli tatil öncesi 7 olan aday sayısı 9’a çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yargıtay Başkanlığı için yeniden yarış başlıyor. Yargıtay Başkanı Osman Arslan’ın Aralık ayında yaş haddinden emekliye ayrılacak olması Yargıtay kulislerini hareketlendirdi. Adli tatil öncesi 7 olan aday sayısı 9’a çıktı.

Emekliye ayrılacak Arslan’ın yerine Yargıtay Başkanlığı’na 9 kişi aday oldu. Başkanlığa aday olan isimler şöyle: 6. Ceza Dairesi Başkanı Mustafa Aydın, 9. Ceza Dairesi Başkanı Hasan Gerçeker, 10. Ceza Dairesi Başkanı Refik Dizdaroğlu, 7. Ceza Dairesi Başkanı Turan Demirtaş, Yargıtay 2. Başkanı Zeki Akar, 19. Hukuk Dairesi Başkanı Coşkun Koçak, 18. Hukuk Dairesi Başkanı Mahir Ersin Germeç, 13. Hukuk Dairesi Başkanı Erkal Baççıoğlu ve 21. Hukuk Dairesi Başkanı Ali Güneren.

ARSLAN 3 YIL GÖREV YAPTI

Yargıtay Başkanı Osman Arslan 12 Aralık 2007 tarihinde yaş haddi nedeniyle 3 yıllık görev süresinin ardından emekliye ayrılacak. Arslan’ın yerine aday olan isimlerin 3’ü 2004 yılında yapılan seçimlerde Aslan’ın rakibi olmuştu.

Yargıtay Başkanlığı seçimleri Aralık ayında Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nda yapılacak. Üye tam sayısı olan 250 üyenin salt çoğunluğunun onayını alan aday Yargıtay Başkanı seçilecek. İlk üç oylamada sonuç alınamazsa, seçim, üçüncü oylamada en çok oy alan iki aday arasında yapılacak. Dördüncü ve beşinci oylamalarda da salt çoğunluk sağlanamazsa seçim yeniden adaylık başvurusunda bulunanlarla tekrarlanacak. Bu seçimlerde üye tamsayısının en az üçte ikisinin hazır bulunması şartı aranacak. Yeni seçilecek Yargıtay Birinci Başkanının görev süresi dört yıl olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious