Yargıtay başkanlığına 9 aday!

Yargıtay başkanlığına 9 aday!.15606
  • Giriş : 14.12.2007 / 15:12:00

Yargıtay Başkanlığı'na aday olan isimler şunlar:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mustafa Aydın (6. Ceza Dairesi Başkanı), Hasan Gerçeker (9. Ceza Dairesi Başkanı), Refik Dizdaroğlu (10. Ceza Dairesi Başkanı), Turan Demirta(7. Ceza Dairesi Başkanı),
Zeki Akar (Yargıtay 2. Başkanı), Coşkun Koçak (19. Hukuk Dairesi Başkanı), Mahir Ersin Germeç (18. Hukuk Dairesi Başkanı), A. Erkal Baççıoğlu (13. Hukuk Dairesi Başkanı), Ali Güneren (21. Hukuk Dairesi Başkanı).

- ARSLAN 3 YIL GÖREV YAPTI -

Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'nın yerine seçilen Osman Arslan 3 yıllık görev süresini 21 Aralık 2007 tarihinde tamamlayacak. Arslan, yaş haddinden emekliye ayrılacak. Arslan'ın yerine aday olan isimlerin 3'ü 2004 yılında yapılan seçimlerde de aday olmuşlardı.

Yargıtay Başkanlığı seçimleri Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nda yapılacak. Üye tam sayısı olan 250 üyenin salt çoğunluğunu alan aday Yargıtay Başkanı seçilecek. İlk üç oylamada sonuç alınamazsa, seçim, üçüncü oylamada en çok oy alan iki aday arasında yapılacak. Dördüncü ve beşinci oylamalarda da salt çoğunluk sağlanamazsa seçim yeniden adaylık başvurusunda bulunanlarla tekrarlanacak. Bu seçimlerde üye tamsayısının en az üçte ikisinin hazır bulunması şartı aranacak. Yeni seçilecek Yargıtay Birinci Başkanının görev süresi dört yıl olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious