Yargıtay Başsavcısı yarın sözlü açıklama yapacak

Yargıtay Başsavcısı yarın sözlü açıklama yapacak.11914
  • Giriş : 23.06.2008 / 10:49:00

Demokratik Toplum Partisi (DTP) hakkında açılan kapatma davasında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Anayasa Mahkemesine yarın sözlü açıklama yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DTP hakkında açılan kapatma davasında işleyen süreç kapsamında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Yüksek Mahkeme'ye yarın sözlü açıklamalarda bulunacak.

DTP yetkilileri ise sözlü savunmalarını 16 Eylül Salı günü yapacak.

Partinin talebi üzerine, daha önce 26 Haziran Perşembe olarak açıklanan sözlü savunma günü, 16 Eylül Salı gününe ertelenmişti.

Bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, gerekse davalı DTP ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, Anayasa Mahkemesinin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç toplantı gününü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek, kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

DTP hakkındaki kapatma davasını 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlisi heyete katılacak.

Anayasa'ya göre, bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesinin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious