Yargıtay: Milletvekili seçilmek yargılamayı durdurmaz

Yargıtay: Milletvekili seçilmek yargılamayı durdurmaz.11531
  • Giriş : 26.03.2008 / 00:48:00
  • Güncelleme : 26.03.2008 / 00:49:18

Yargıtay'dan DTP'lilere kötü haber: "Milletvekili seçilmek yargılamayı durdurmaz"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP Diyarbakır Miletvekili Selahattin Demirtaş'ın milletvekili seçilmeden önce terör örgütü PKK çizgisindeki Roj TV'de yaptığı bir konuşma nedeniyle `suçu ve suçluyu övmek'ten 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığı davayı, Yargıtay bozdu. Yargıtay, davanın örgüt propagandası kapsamında yeniden ele alınmasını istedi. Ayrıca sanığın milletvekili seçilmiş olması nedeniyle yargılamasının da durdurulamayacağına hükmederek dosyayı mahkemeye iade etti. Bunun üzerine yargılaması durdurulan tüm DTP'li milletvekilileriyle ilgili yargılamalar, kaldığı yerden devam edecek.

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanlığı yaptığı dönemde Roj TV'ye canlı telefon bağlantısıyla katılarak, "Kürt sorununun çözümü için gerekirse Öcalan muhatap alınmalıdır" dediği için Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan DTP'li milletvekili Selahattin Demirtaş ile ilgili kararı Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi esastan bozdu. Yargıtay bozma kararında, sanığın işlediği suçun `suçu ve suçluyu övmek' kapsamında olmadığını, bu suçun 5 yıl hapis cezası öngören `yasa dışı örgüt propagandası yapmak' kapsamında ele alınması gerektiğine hükmetti.

Yargıtay, işlenen suçun terör suçu olması nedeniyle sanığın dosyasının da terör örgütünün propagandası yapmak suçundan yeniden ele alınması gerektiğini, Anayasa'nın 14'üncü maddesine atıfta bulunularak yasama dokunulmazlığının sınırlandırıldığını, sanığın 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde milletvekili seçilmiş olsa bile, suça konu yargılamanın terör suçu kapsamında kaldığından dolayı devam edilmesi gerektiğini ifade ederek dosyayı mahkemeye iade etti.

AYSEL TUĞLUK'UN 2 DAVASI YENİDEN GÖRÜLECEK

Yargıtay'ın bu kararı üzerine, Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakkındaki 2 ayrı dava dosyası ile ilgili bir süre önce durdurma kararı verilen DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk'un yargılaması da kaldığı yerden devam edecek.

Diyarbakır'da 1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle yaptığı konuşma ve DTP'nin Batman İl Kongresi'ndeki konuşmasından dolayı hakkında `suçu ve suçluyu övmek' ve `yasa dışı örgüt propagandası yapmak' suçlarından 2 ayrı dava bulunan Aysel Tuğluk ile ilgili Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi yargılamayı durdurmuş, yasama dokunulmazlığı nedeniyle her iki dava dosyasını gereğinin taktir ve ifası için TBMM Başkanlığı'na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne göndermişti.

Mahkeme, Tuğluk'un işlediği suçların Anayasa'nın 14'üncü maddesinde yer alan ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğü aleyhine işlenen suçlar kapsamında olmadığı gerekçesiyle, dokunulmazlığı bulunduğu için hakkındaki yargılamanın durdurulduğunu gerekçeli kararında açıklamıştı. Bu durumda Tuğluk'un iki dava dosyası Adalet Bakanlığı tarafından yargılamaya devam edilebilmesi için mahkemeye geri gönderilecek.

BENGİ YILDIZ'IN DA DAVASI SÜRECEK

Milletvekili seçilmeden önce Batman'ın Beşiri İlçesi'nde düzenlenen korsan bir gösteriye katıldığı için `yasa dışı örgüt propagandası yapmak' suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan, ancak geçen hafta Diyarbakır 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılaması durdurulan DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız ile ilgili yargılama da Yargıtay'ın bu kararı doğrultusunda sürecek.

Diyarbakır 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi, Yıldız'ın genel seçimlerde milletvekili seçildiğini, işlediği suçun Anayasa'nın 14'üncü maddesinde düzenlenen suçlardan olmadığını, bu nedenle yargılamanın durdurulmasına karar vererek dosyayı yasama dokunulmazlığının kaldırılması konusunda gereğinin yapılması için TBMM'ye sunulmak üzere Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne göndermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious