Yargıtay: Oğul fakir babanın ihtiyaçlarını karşılayacak

Yargıtay: Oğul fakir babanın ihtiyaçlarını karşılayacak.13636
  • Giriş : 05.06.2008 / 09:55:00

Yargıtay: "Oğulun yardıma muhtaç babasının asgari yaşama giderlerini karşılaması zorunludur"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KREDİ kartı borcu yüzünden SSK emekli maaşı haczedilen baba, aylık gelirinin 225 YTL olduğunu, refah içinde yaşayan oğlundan kendisine 2 bin 250 YTL, 7’nci sınıf öğrencisi olan küçük oğlu için de 750 YTL yardım nafakası bağlanması için dava açtı. Davalı oğul, babasının dolandırıcılıktan mahkum olduğunu, ölümle tehdit suçundan yargılandığını, hizmetçisinden evlilik dışı çocuk yaptığını ve bu nedenlerle yardım nafakası isteyemeyeceğini belirtti. Mahkeme, taraflar arasındaki aile bağlarının, babanın kusuru ile ortadan kalktığını belirterek davanın reddine karar verdi.

TOPLUMSAL NEDENLER FARKLI

Yargıtay 3’üncü Hukuk Dairesi, kararı bozarak oğulun babaya ‘yardım nafakası’ ödemesi gerektiğine karar verdi. Emsal kararda şu görüşler dile getirildi: ‘Aile bağları, babanın kusuru ile zayıflamıştır. Ne var ki, Medeni Kanun’un 2’nci maddesindeki dürüstlük kuralı, oğulun nafaka yükümlülüğünü ortadan kaldıran bir neden olarak kabul edilmemektedir. Oğulun babaya karşı yardım yükümlülüğünün, ahlaki, geleneksel ve toplumsal nedenleri farklıdır. Aile bağları babanın kusuru ile zayıflamasına rağmen, oğulun yardıma muhtaç hale gelmiş olan babasının asgari yaşama giderlerini karşılaması gerekir.’ Bu kararın ardından zengin çocuklar, yoksul babalarına nafaka ödemek zorunda kalabilecek.

Kayacı’dan ‘insancık’ hakareti

MANKEN Aysun Kayacı, Beylerbeyi’nde balıkçılık yaparak geçimini sağlayan babası Alaattin Kayacı’yı reddetti. Babasının yaptığı açıklamalar hakkında da ‘Onu tanımıyorum. Böyle insancıklara mikrofon uzatarak gündeme getiriyorsunuz’ sözleriyle basına çattı. Kayacı’nın, ünlü değilken babasını evden kovduğu da iddia edildi. Baba Alaattin Kayacı ise hatalarına kızının anlayış göstermesini isteyip ‘Aysun, benim bir parçam’ demişti.

STARGAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious