Yargıtay Onursal Başkanı Selçuk, türbanı değerlendirdi

Yargıtay Onursal Başkanı Selçuk, türbanı değerlendirdi.9297
  • Giriş : 18.01.2008 / 21:55:00

"Türbanın çözümü konusunda fikrimi söylemek isterdim ama konu artık soruşturma aşamasında"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk, türban sorunun çözümü konusunda ortaya atılan fikirlerle ilgili kendisininde görüşlerinin olduğunu ancak bunu şu aşamada söylemeyi doğru bulmadığını söyledi.
Selçuk, " Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştır. Bu konuda artık herkesin susması gerekir." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın türban yasağıyla ilgili "Siyasi simge suç mu" açıklaması, ardından "Bir cümleyle çözeriz" çağrısının, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından destek bulması ve yasağın anayasa değişikliğiyle çözülmesi girişimine Yargıtay Başsavcısı'ndan sonra Danıştay Başkanlar Kurulu'nun da bildiri yayımlayarak karşı çıkmasıya ilgili Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk, açıklama yapmaktan kaçındı.

Eğitim Bir Sen Eskişehir Şubesi ve Odunpazarı Belediyesi tarafından organize edilen "Türkiye de demokrasi ve sivil anayasa" konulu konferansa katılan Selçuk, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin türban yasağının çözülmesi ile ilgili ortaya atılan fikirler ve Yargıtay ile Danıştay'ın buna verdiği tepkilerlele ilgili sorusuna Selçuk, "Türkiye'de türban konusu tartışılıyor. Sizde konuyu dolaylı yoldan oraya çekmek istiyorsunuz. Benim bu konuda görüşlerim var ama bu süreçte söylemeyi doğru bulmuyorum. Çünkü Cumhuriyet Başsavcılığı bu konuda soruşturma başlatmıştır. Soruşturma sonuçlanıncaya kadar herkesin susması gerekir. Türk ceza yasasının bu konuda açık maddeleri var. 288. madde bu konuda görüş ve yorum yapılmasını yasaklıyor. Ama bir soruşturma sözkonusu olmasaydı benimde bu konuda düşüncelerim vardı. Bunu söyleyebilirdim." yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious