Yargıtay üyeleri türbe ziyaretinde

Yargıtay üyeleri türbe ziyaretinde.13692
  • Giriş : 07.06.2008 / 13:22:00

Yargıtay üyeleri ve eşleri Erzurum'da Abdurrahman Gazi Hazretleri Türbesi'ni ziyaret edip dua etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye turuna çıkan Yargıtay üyeleri ve eşleri Erzurum'a geldi. Sivil koruma polisleri eşliğinde Yargıtay üyeleri ve eşleri Palandöken Dağı'nın eteğindeki Abdurrahman Gazi Hazretleri Türbesi'ne geldi. Burada Yargıtay üyeleri ile eşlerine cami imamı, Abdurrahman Gazi Hazretleri ile şehirdeki diğer türbelerde yatan zatlar hakkında bilgi verdi. Daha sonra Yargıtay üyeleri Abdurrahman Gazi Hazretleri'nin türbesine ayakkabılarını çıkartarak girdi. Yere diz çöken Yargıtay üyeleri el açıp dua ettikten sonra Türbeden çıktı. Bayan Yargıtay üyeleri ile diğer bayanlar ise kadınlar için ayrılan bölmede dua etti. Heyet üyeleri daha sonra şehrin diğer tarihi mekanlarını gezmek için buradan ayrıldı. Öte yandan Yargıtay üyeleri şehirdeki ilk ziyaretlerini Mecidiye ve Aziziye Tabyaları'na gerçekleştirdi. Yargıtay üyeleri ve eşleri Aziziye Tabyaları'ndaki Nene Hatun'un Kabrini de ziyaret ederek burada dua etti. Heyete Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş'da eşlik etti.

ABDURRAHMAN GAZİ KİMDİR ?

Abdurrahman Gazi, Sahabe-i Kiram'dan olduğu bilinen bir zattır. Kesme taştan yapılmış bir türbede medfundur. Türbe içindeki mezar bir sandukadan ibaret olup, boyu yaklaşık 5.5 metredir. Rivayete göre münkire karşı verilen bir savaşta Abdurrahman Gazi'nin başı kopmuş olduğu halde başını koltuğuna alıp başsız olarak düşmanı kovalamaktadır. Bunu gören bir kadın sesli olarak,'Şu adama bakın başı koltuğunda yine de düşman kovalıyor' deyince, Abdurrahman Gazi oracıkta şehit düşer ve üzerine bugünki türbe inşa edilir.

NENE HATUN KİMDİR ?

Osmanlı-Rus Harbi 1877-1878(93 Harbi)'nde 20 yaşında bir gelinken Aziziye Tabyası'nı korumak amacıyla Ruslara karşı elinde balta ile savaştı.1954 yılında 3. Ordu Müfettişi Orgeneral Nurettin Baransel'in girişimiyle kendisine '3. Ordu'nun Nenesi' ünvanı verildi.1955 yılında Yılın Annesi seçildi.22 Mayıs 1955'te zatürreden 98 yaşında vefat etti. Naaşı Azize Tabyası'nda toprağa verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious