Yargıtay yine çok tartışılacak bir karara imza attı

Yargıtay yine çok tartışılacak bir karara imza attı.15255
  • Giriş : 19.04.2008 / 20:12:00
  • Güncelleme : 19.04.2008 / 20:14:03

Başbakan Erdoğan'a yöneltilen, 'Sahtekar, çalıp çırpan, hırsız' gibi ağır ithamlar eleştiri sayıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Din bezirganı, maşa, ipte oynatılan' gibi sözleri eleştiri sınırları içinde değerlendiren Yargıtay, dün bir adım daha attı. 'Sahtekâr, çalıp çırpan, hırsız' gibi suçlamaları masum gördü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a tazminat verilmesine hükmeden mahkeme kararını bozdu.

Yargıtay, siyasilere yönelik hakarete varan ifadeleri eleştiri sınırları içerisinde değerlendiriyor. Erdoğan'ın Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu hakkında açtığı tazminat davasında bunun bir örneği yaşandı. Mumcu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Erdoğan'ı isim zikretmeden 'sahtekar olmakla, kendi çevresine avanta vermekle, hırsızlık yapmakla, çalıp çırpmakla ve açgözlülükle' suçlamıştı. Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, Mumcu'yu 10 bin YTL tazminat ödemeye mahkûm etti. Ancak Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Mumcu'nun konuşmasını 'siyasi nitelikli sert eleştiri' kabul ederek, tazminat kararını bozdu. Kararda, "Tarafların kimlikleri ve siyasi yapıları dikkate alındığında, parti grup toplantısında yapılmış olması gözetildiğinde, siyasi nitelikli sert bir eleştiri olduğu, hukuka aykırılık unsuru taşımadığı sonucuna varılmalıdır." denildi.

Yargıtay, daha önce de benzer kararlar verdi. CHP Grup Başkan Vekili Haluk Koç'un, Erdoğan hakkında söylediği, ''dayatıcı, din bezirganı, sahte laik, birilerinin maşası ve birileri tarafından ipinde oynatılan'' şeklindeki sözlere verilen tazminat kararını bozdu.

'Küçük düşürücü eleştirilere katlanmak zorunda'

Gerekçeli kararda, "Başbakan olan davacının ve anamuhalefet partisi grup başkan vekili olan davalının siyasi kimlik ve konumları gözetildiğinde, ağır dahi olsa yapılan eleştirinin hoşgörü ile karşılanması gerekir. Kişinin üstlendiği görev ne kadar önemliyse, hakkında yapılan eleştirilerin de o kadar yoğun ve gerektiğinde sert olabileceğinin kabulü gerekir." denildi. Erdoğan'ın Yeniçağ Gazetesi'ne açtığı tazminat davasını kabul eden yerel mahkeme kararı da bozuldu. Kararda, toplumun her an gözü önünde olan Erdoğan'ın 'sert, kırıcı ve kişiyi küçük düşürücü' haberlere katlanmak zorunda olduğu ifade edildi.

Yargıtay, kendine yönelik eleştirileri jet hızıyla cezalandırıyor

Yargıtay üyeleri, kendilerine yönelik eleştiriler konusunda oldukça hassas. Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Erdoğan'ın milletvekili olmasının engellenmesiyle ilgili Yargıtay kararını eleştirdiği için mahkûm oldu. Yargıtay Üyesi Kubilay Özkan'ın açtığı davayı iki kez reddeden yerel mahkeme kararını Yargıtay bozdu. Arınç, "Siyasi bir davaya hukuki kılıf giydiriliyor. Yargı kararı göstermiştir ki hukuk siyasallaşıyor. Yargı politize oluyor." ifadeleri yüzünden tazminat ödedi. AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Ünaldı, 2003 yılında Adalet Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü toplantıda bir Yargıtay kararını eleştirdiği için 10 bin YTL tazminata mahkûm edildi. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, yazısında Yargıtay üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla AK Parti Milletvekili Hüsnü Tuna'yı da mahkûm etti. Başörtülü bir sanığı duruşma salonundan çıkaran eski Yargıtay 4. Ceza Dairesi Başkanı Fadıl İnan ise gazetelerde çıkan eleştirel haberlere karşı tazminat davaları açtı. Yeni Şafak Gazetesi 133 bin YTL ödemek zorunda kaldı.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious