Yargıtay'da başkanlık için seçim yarışı başlıyor

Yargıtay'da başkanlık için seçim yarışı başlıyor.15606
  • Giriş : 05.09.2007 / 13:00:00

Yaş haddinden 12 Aralık 2007'de emekli olacak Yargıtay Başkanı Osman Arslan'ın yerine 7 kişi aday.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yargıtay'da başkanlık için aday olan isimler şöyle: Mustafa Aydın (Yargıtay 6. Ceza Dairesi Başkanı), Hasan Gerçeker (Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı), Refik Dizdaroğlu (Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanı), Turan Demirtaş (Yargıtay 7. Ceza Dairesi Başkanı), Coşkun Koçak (Yargıtay 19. Hukuk Dairesi Başkanı), Zeki Akar (Yargıtay 1. Başkan Vekili), Mahir Ersin Germeç (18. Hukuk Dairesi Başkanı).

Yargıtay Başkanı Arslan'ın emekliye ayrılmasının ardından Yargıtay Büyük Genel Kurulu toplanacak. Üye tamsayısı olan 250 üyenin salt çoğunluğunu alan aday Yargıtay başkanı seçilecek. İlk üç oylamada sonuç alınamazsa seçim, üçüncü oylamada en çok oy alan iki aday arasında yapılacak. Dördüncü ve beşinci oylamalarda da salt çoğunluk sağlanamazsa seçim yeniden adaylık başvurusunda bulunanlarla tekrarlanacak. Bu seçimlerde üye tamsayısının en az üçte ikisinin hazır bulunması şartı aranacak. Yeni seçilecek Yargıtay birinci başkanının görev süresi dört yıl olacak. Bu arada adli yılın başlamasıyla birlikte Anayasa Mahkemesi başkanlığı için seçim süreci başlayacak. Anayasa Mahkemesi yedek üyeleri Cafer Şat ve Fettah Oto tarafından Ankara İdare Mahkemesi'ne başkanlık seçimlerinde oy kullanmaları gerektiği yönünde dava açılmasından dolayı seçim yapılamamıştı. İdare mahkemesi tarafından Anayasa Mahkemesi'ne gönderilen dava dosyası mahkeme tarafından 2'ye karşı 9 oyla reddedilmişti. Başkan Vekili Haşim Kılıç ile üyeler Fulya Kantarcıoğlu, Ahmet Akyalçın ve Mehmet Erten'in aday olması bekleniyor.

Arslan, seçimde rekor oy almıştı

2 Aralık 2004 tarihinde yapılan seçimlerde 135 üyenin oyunu alarak yargıtay başkanı seçilen Osman Arslan, görevi Eraslan Özkaya'dan devralmıştı. Yargı, siyaset ve mafya ilişkilerinin gündeme geldiği bir süreçte Yargıtay başkanı seçilen Osman Arslan, görev yaptığı üç yıl boyunca Yargıtay'da pek çok yeni düzenlemeye gitti. Bunlar arasında kamuoyuna yansıyan haberlerin büyük bir bölümünün iletişimsizlikten kaynaklandığı gerekçesiyle 'Yargıtay Basın Bürosu' kurulması da yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious